Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kraków zbadał spaliny. Które auta trują najbardziej? [WIDEO]

Kraków zbadał spaliny. Które auta trują najbardziej? [WIDEO]
Barbara Krawczyk
19.12.2019, o godz. 8:32
czas czytania: około 2 minut
0

Badanie spalin innowacyjna metodą teledetekcji przeprowadziło miasto Kraków. Analizy zrealizowano w czerwcu. Z jakim skutkiem?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Kraków to pierwsze miasto we wschodniej części Europy, które zdecydowało się zrealizować tego typu badanie. Wcześniej na podobne zdecydowano się w Londynie i Paryżu.

Pomiary w Krakowie realizowano na Alejach Trzech Wieszczów i ul. Księcia Józefa. Kontrola trwała 16 dni, podczas której dokonano 103 tys. pomiarów. Badaniu został poddany skład wyziewów z samochodów pod kątem szkodliwych substancji, tj. dwutlenku azotu, dwutlenku węgla, tlenku azotu, tlenku węgla, węglowodorów czy cząsteczek stałych PM.

– Jest to metoda umożliwiająca masowe badanie emisji spalin bez konieczności zatrzymywania samochodów – tłumaczy Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Jak pokazały wyniki, największe przekroczenia norm pochodzą z prywatnych autobusów. Z kolei autobusy komunikacji publicznej Euro 6 spełniają rygorystyczne normy w przypadku emisji tlenków azotu czy cząsteczek stałych PM i są najbardziej ekologicznymi pojazdami poruszającymi się po Krakowie.

Średnie emisje substancji toksycznych z pojazdów osobowych, lekkich pojazdów dostawczych, autobusów prywatnych i ciężarówek przekraczają normy Euro w znacznie większym stopniu niż ma to miejsce w przypadku autobusów komunikacji miejskiej.

– Niewątpliwie transport spoza Krakowa jest obecnie głównym nosicielem zanieczyszczeń komunikacyjnych w naszym mieście – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.

W planach jest zacieśnienie współpracy z samorządem wojewódzkim i organami władz państwowych, by zmienić prawo w tym zakresie. W związku z tym Kraków oraz Krakowski Alarm Smogowy zwrócą się z apelem do rządu o opracowanie programu rządowego wyznaczającego normy emisji w prywatnym transporcie publicznym.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024