Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji “Zanocuj w lesie”, a tym samym odpoczynku na łonie natury – mówił w poniedziałek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Program Lasów Państwowych jest prowadzony w całej Polsce od 1 maja.

W ramach akcji “Zanocuj w lesie” Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach; wyznaczono tam specjalne obszary, gdzie można nocować.

– Wchodzimy w okres, który – mamy nadzieję – będzie okresem zmniejszonej pandemii i będziemy mogli zacząć wracać do normalności, ale też w okres, gdy budzi się natura – powiedział Kurtyka podczas briefingu prasowego promującego akcję, zorganizowanego w Celestynowie (woj. mazowieckie). – Cieszymy się, że przed sezonem otwarcia postcovidowego, jeszcze w sezonie majówkowym możemy zaprosić wszystkich Polaków do zanocowania w lesie.

Podkreślił, że akcja jest oparta o solidny pilotaż. Jednocześnie zachęcił wszystkich, korzystających z wydzielonych przez Lasy Państwowe obszarów, by stosowali się do regulaminu i nie zostawiali śmieci, by informowali leśniczych o chęci zanocowania i zachowywali zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim przeciwpożarowe.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka przypomniał, że Polska należy do czołówki europejskiej pod względem powierzchni lasów, które zajmują prawie jedną trzecią terytorium naszego kraju.

– W okresie popandemicznym szukamy możliwości, by oderwać się od rzeczywistości wirtualnej. To jest okazja, by pokazać bioróżnorodność, świat zwierząt, poznać polską przyrodę, poczuć bliskość natury – powiedział.

– Jestem zadowolony, że możemy otworzyć wrota do lasu – dodał p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica. Przyznał, że początkowo było wiele obaw związanych z uruchomieniem programu, okazały się one jednak na wyrost. – Ponad 600 tys. hektarów przeznaczamy dla naszej społeczności. Jedyny apel o porządek, byśmy opuszczali te miejsca w stanie, w jakim je zastaliśmy.

Nocleg w udostępnionym przez Lasy Państwowe miejscu jest możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Jeśli chce się nocować dłużej czy w większej grupie, należy zgłosić to mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Czytaj więcej

Skomentuj