Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus.

Do pozyskanych wcześniej gruntów w Skawinie, Trzebini i Chrzanowie dołączyły kolejne nieruchomości w Krakowie, Skawinie i Tarnowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych 23 lutego 2017 r. między BGK Nieruchomości S.A. a wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk skierował do uczestników uroczystości list, w którym podkreślił, że pakiet Mieszkanie Plus w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego jest istotnym wsparciem polskich rodzin w rozwiązaniu trudnej sytuacji mieszkaniowej.

– Zaniedbania wielu ostatnich lat doprowadziły do sytuacji, w której liczba mieszkań na 1000 mieszkańców plasuje nas w ogonie Europy. Zmieniamy to. W minionym roku rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy. Jest to pierwszy kompleksowy program, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków i kolejny ważny element wsparcia polskich rodzin. W ramach programu Mieszkanie Plus udostępnimy tanie mieszkania na gruntach Skarbu Państwa – na własność bądź na wynajem – napisał minister Andrzej Adamczyk.

Listy intencyjne podpisane w Krakowie zakładają współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Porozumienia dotyczą nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki (w Krakowie, Skawinie i Tarnowie) oraz Urząd Miasta Krakowa (w Krakowie Podgórzu).

– Dzięki aktywnej postawie instytucji rządowych, w tym urzędów wojewódzkich i spółek z udziałem Skarbu Państwa, a także jednostek samorządu terytorialnego, dysponujemy już potencjałem budowy około 60 tys. nowoczesnych mieszkań czynszowych w ponad 70 miastach w całej Polsce. Ta liczba cały czas rośnie – podkreślił Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości.

W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Celem jest zapewnienie impulsu do rozwoju rynku mieszkaniowego, co pozwoli zniwelować aktualny deficyt mieszkaniowy. Program pozwoli też na efektywne – pod względem ekonomicznym i społecznym – wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa.

Listy intencyjne, dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane są na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu 2016 r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Wkrótce ogłoszony zostanie otwarty konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne, którego celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus.

Mieszkanie Plus to program dopasowany do lokalnych potrzeb. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, ale oszczędnych technologii oraz wykorzystaniu gruntów samorządów i Skarbu Państwa możliwe będzie ustalenie czynszu na poziomie dostępnym dla polskich rodzin.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Bardzo dobrze, że program się rozwija. Tysiąc to nie dużo, ale to dopiero początek programu. W BGK wzięli się mocno do pracy, skoro już w 60 miastach powstanie tani wynajem. Nie oszukujmy się, ile osób stać na wzięcie kredytu. Gdzie do tej pory były te wszystkie zapracowane osoby, które mogły ledwo odłożyć sto zł przez miesiąc, tak jak jeszcze niedawno ja. Z takimi dochodami żaden bank nie udzieli kredytu, nawet gdybyśmy jakimś cudem uciułali na wkład własny. Oby więcej o MPLUS, oby więcej serwisów, oby wiecej ludzi o tym mówiło, bo wtedy wzmoże się zainteresowanie i przełoży na resztę rynku nieruchomości. Czemu zagranicą wynajem ma się dobrze, tylko u nas nie.może się to w końcu polepszy. Mam ogromną nadzieję, bo takie uwiązanie do kredytu i też do miejsca, w którym mamy mieszkanie jest niedobre i dla nas i całego kraju. Czekam na kolejne lokalizacje!

Skomentuj