Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Mateusz Morawiecki promuje elektromobilność podczas COP24

Mateusz Morawiecki promuje elektromobilność podczas COP24
sm
05.12.2018, o godz. 11:18
czas czytania: około 3 minut
0

Podczas szczytu klimatycznego COP24 Polska postawiła na trzy hasła - "człowiek, technologia i natura". Chodzi o transformację systemów energetycznych, elektromobilność oraz odpowiednie zarządzanie przyrodą – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Morawiecki powiedział w Katowicach, że przez ostatnie 25 lat Polska dokonała dużo w zakresie efektywności energetycznej. Aby osiągnąć założony cel, zrównania emisji i jej pochłaniania, Polska musi podejmować działania we wszystkich sektorach, a innowacje powinny być głównym motorem transformacji energetycznej.

Energetyka i klimat

Premier wymienił działania prowadzące do realizacji wyznaczonych celów w polskiej polityce klimatycznej. – Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego powołujemy wraz z Bankiem Światowym Fundusz Transportu Niskoemisyjnego – zapowiedział.

Potwierdził swoje wcześniejsze deklaracje, że w ciągu najbliższych 10 lat Polska zaangażuje duże środki – 3-4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego.

Zaznaczył, że Polska jest doceniana za realizację celów z protokołu z Kioto. Przekroczyliśmy nasze cele bardzo wyraźnie, a redukcja emisji o ponad 30 proc. robi wrażenie – ocenił.

Transformacja z uwzględnieniem górników

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Katowicach, że Polska popiera zieloną transformację oraz chce przekształcać sektory przemysłowe w mniej szkodliwe dla środowiska. – Podchodzimy jednak do transformacji w sposób odpowiedzialny społecznie, patrząc na losy poszczególnych grup społecznych – zastrzegł premier. Słowa Morawieckiego padły 4 grudnia, a więc w “Barbórkę”. Tego dnia wielu przedstawicieli rządu wzięło udział w barbórkowych spotkaniach, akademiach i biesiadach z górnikami.

Na takim spotkaniu był także prezydent Andrzej Duda, który już na otwarciu COP24 powiedział, że Polska nie odejdzie od węgla. Potwierdził to także dzień później na akademii barbórkowej Grupy Tauron. – Węgiel to nasz największy skarb, mamy największe zasoby w Europie. I proszę się nie martwić: dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda na COP24: mamy węgiel i będziemy go używać

Rząd Mateusza Morawieckiego, zgodnie z oczekiwaniami Europy i świata, musi ograniczać emisje i redukować zużycie węgla. W Polsce energetyka i ciepłownictwo są w dużej mierze oparte na węglu i bez zdecydowanych działań długo to się nie zmieni. Eksperci zalecają zwiększenie presji na uzyskiwanie prądu z OZE (odnawialnych źródeł energii), a rząd odpowiada zapowiedziami likwidacji elektrowni wiatrowych i budowę farm wiatrowych na morzu. Nie padają też zapowiedzi likwidacji kopalń czy wygaszania elektrowni i elektrociepłowni węglowych.

Elektromobilność w partnerstwie

Premier ogłosił w Katowicach deklarację “Partnerstwa na rzecz elektromobilności” „Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility”. Partnerstwo jest kolejnym narzędziem promowania elektromobilności, na której rozwój rząd przeznaczy w najbliższych latach ponad 10 miliardów złotych.

Inicjatorzy porozumienia deklarują chęć wspomagania rozwoju sektora e-mobilnego, wymiany doświadczeń i współpracy naukowej w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii w transporcie i logistyce.

– Polska ma kompleksową i ambitną politykę odpowiedzialnego rozwoju, której integralną częścią jest wspieranie elektromobilności. Dla zapewnienia kompletności systemu zdecydowaliśmy się również przygotować instrument finansowy wspierający realizację przewidzianych działań – Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który rozpocznie funkcjonowanie z początkiem 2019 roku – mówił premier.

Odnosząc się bezpośrednio do zawartego Partnerstwa, Morawiecki zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju elektromobilności w skali globalnej. Zapowiedział gotowość Polski do pełnej współpracy i wymiany doświadczeń zarówno z krajami rozwijającymi się, jak i rozwiniętymi.

Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Elektromobilność
css.php
Copyright © 2023