Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Możliwe, że rząd już w lipcu przyjmie ustawę o systemie kaucyjnym

Możliwe, że rząd już w lipcu przyjmie ustawę o systemie kaucyjnym
Bartłomiej Leśniewski
25.05.2022, o godz. 10:58
czas czytania: około 2 minut
1

Zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące projektu ustawy, który ma wdrożyć w Polsce system kaucyjny - poinformował podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej gospodarki komunalnej Robert Chciuk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Szef Departamentu Gospodarki Odpadami MKiŚ Robert Chciuk, podczas relacjonowania stanu prac nad projektem wskazał, że resort zakończył konsultacje publiczne i kończy analizę ok. 800 uwag, które do niego wpłynęły.

– Chcemy, żeby w lipcu projekt trafił na Stały Komitet Rady Ministrów, a w październiku został uchwalony przez Sejm – powiedział R. Chciuk.

O ustawie dot. systemu kaucyjnego

Resort proponuje, by system kaucyjny obejmował butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

System mają tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający produkty w butelkach na rynek, oni mają też ustalać wysokość kaucji. Projekt przewiduje, że do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.

Zgodnie z projektem, system mają tworzyć firmy wprowadzające na rynek napoje w opakowaniach objętych systemem. Takie przedsiębiorstwa ma reprezentować jeden podmiot, który ma składać ministrowi właściwemu ds. klimatu coroczne sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu kaucyjnego.

Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu. Zgodnie z projektem, udział w systemie nie będzie jednak obowiązkowy. Natomiast jeśli dana firma nie przystąpi do niego, będzie musiała płacić opłatę produktową.

Kiedy wejście w życie?

Przedstawiony pod koniec stycznia projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach zakładał, że nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Nie oznacza to jednak, że system kaucyjny miałby zacząć działać od tej daty. Zgodnie bowiem z projektem, wprowadzający opakowania na rynek zostaliby zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy – najpóźniej więc do końca 2024 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


dziara

Komentarz #171046 dodany 2022-05-27 09:43:39

Jeżeli kaucja nie będzie wynosiła przynajmniej 5 lub 10 zł od butelki, to w ogóle dajcie sobie spokój z ta biurokracją. Kaucja nie jest kosztem ani dla konsumenta ani dla przedsiębiorcy; tylko obciąża bezmózga, który nie szanuje nikogo i niczego i w dalszym ciągu nie będzie zainteresowany selektywną zbiórką. Dobre wybory są dwa; albo postęp albo niech już takie dziadostwo jak jest teraz pozostanie. Zrobić zamieszani tylko po to aby coś robić, to najgorsza trzecia alternatywa.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023