Polski Związek Łowiecki opublikował oświadczenie, w którym dementuje doniesienia medialne o rzekomym odstrzale ok. 200 tys. dzików zaplanowanym na początek roku.

“Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego stanowczo oświadcza, że informacje pojawiające się ostatnio w mediach, mówiące o tym, że w ramach odstrzału sanitarnego tylko w styczniu i lutym br. planowanych do odstrzału jest ok. 200 tys. dzików są nieprawdziwe” – podano w oświadczeniu.

PZŁ odnosi się do ostatnich informacji, wedle których tylko w styczniu i w lutym w ramach odstrzałów sanitarnych miałoby zginąć ok. 200 tys. dzików. Ich populacja jest ograniczana z powodu roznoszenia przez dziki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Liczby podawane przez media są jednak niewłaściwe – informują myśliwi.

Związek przypomina, że polowania na zwierzynę regulowane są przez tzw. plany łowieckie. Do 31 marca 2019 r. odstrzał dzika w Polsce ma wynieść ok. 185 tys. osobników. Obecnie wykonanie planu to ok. 90 proc. tej liczby. – Niemożliwym i niedopuszczalnym jest pozyskanie 200 tys. dzików w dwa miesiące – deklaruje PZŁ.

Myśliwi mówią także, że nigdy nie wyrażali zgody na tego typu działania, nigdy nie były one planowane przez PZŁ ani organy państwowe. Związek deklaruje jednocześnie pomoc w zwalczaniu wirusa ASF.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj