Instytut Ochrony Środowiska otrzymał 4 mln zł dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na upowszechnianie w Polsce samochodów elektrycznych oraz zbadanie, jak ich użytkowanie wpłynie m.in. na środowisko.

– Celem projektu jest upowszechnienie wykorzystania samochodów elektrycznych oraz kompleksowa analiza wpływu wprowadzenia na szeroką skalę floty w ujęciu środowiskowym i technicznym – mówią jego autorzy.

– Opracowana zostanie również metodyka prowadzenia działań wspierających rozwój elektromobilności w Polsce z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii – czytamy w oficjalnym komunikacie. Planowana jest także kampania edukacyjna dotycząca samochodów elektrycznych oraz OZE.

IOŚ w badaniach zamierza skorzystać z doświadczeń Norwegów z Green Business Norway. Norwegia dysponuje rozbudowaną, inteligentną siecią ładowania, a samochody elektryczne stanowią już 24 proc. wszystkich sprzedawanych w kraju aut.

Całkowity koszt projektu to ponad 4 mln zł. Część pieniędzy pochodzi Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Pozostała kwota (ponad 600 tys. zł) sfinansowana zostanie z polskiego budżetu.

Czytaj więcej

Skomentuj