Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Odnawiają Plac dr. Łuczkowskiego w Chełmie

Odnawiają Plac dr. Łuczkowskiego w Chełmie
R.G./PAP
22.08.2022, o godz. 14:15
czas czytania: około 2 minut
0

Interaktywna figura niedźwiedzia, odnowiona studnia, nasadzenia zieleni, a nawet zabezpieczenie stropów kredowych podziemi, to tylko niektóre aspekty prac rewitalizacyjnych na Placu im. dr. Łuczkowskiego w Chełmie. Projekt o wartości 7,5 miliona zł sfinansowany zostanie z pieniędzy unijnych i krajowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

7,5 mln zł będzie kosztować rewitalizacja placu imienia doktora Edwarda Łuczkowskiego w Chełmie (woj. lubelskie).

Biały niedźwiedź, nawierzchnia i zieleń

Realizowana obecnie przez samorząd miasta Chełma inwestycja obejmie m.in. wymianę nawierzchni, ustawienie drzew o wysokości 4-5 metrów w donicach i nasadzenie krzewów. Przewiduje się też rewitalizację repliki studni, wymianę oświetlenia, montaż małej architektury i nowych koszy na śmieci.

Na odnowionym placu znajdzie się też 2,5 metrowej wysokości figura białego niedźwiedzia z interaktywnymi funkcjami. Sylwetka niedźwiedzia nawiązywać będzie do herbowej symboliki i legendy miasta Chełma.

Plac nad dawną kopalnią

– Ze względu na kredowe podłoże utrudnione są gruntowe  nasadzenia drzew i krzewów, dlatego postawiliśmy na donice. Dodam, że bezpośrednio pod placem znajduje się zabytkowa kopalnia kredy. Stąd specyficzne warunki prac – wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Chełmie Damian Zieliński,

W chwili obecnej na chełmskim placu prowadzone są roboty ziemne i rozbiórkowe. Zdemontowana została też m.in. replika studni, która odrestaurowana ostatecznie powróci na swoje miejsce. Przy okazji prac związanych z rewitalizacją placu zabezpieczone zostaną stropy Chełmskich Podziemi Kredowych, które znajdują się bezpośrednio pod placem.

Instalacja zacieniająca i lodowisko

Ponadto, na wyremontowanym już placu okresowo  montowana będzie instalacja zacieniająca o powierzchni około 100 m kwadr. A w miesiącach zimowych mobilne lodowisko.

Prace remontowe na pl. Łuczkowskiego potrwają do przyszłego roku. Koszt inwestycji wynosi 7,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023