Naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zainstalowali w kwietniu kamerę w pobliżu gniazda jastrzębi. Parze wykluły się właśnie młode. Teraz można obserwować ich rozwój online w Internecie.

Jak wyjaśniają naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, w gnieździe były cztery jaja. Młode jastrzębie wykluwały się w pierwszych dniach maja. Są one obecnie bardzo małe i trudno je policzyć, choć wszystko wskazuje, że dojrzewać będzie cała czwórka. Samica często siedzi w gnieździe, natomiast samiec przynosi pokarm, którym nierzadko są oskubane gołębie. Młode powinny przebywać w gnieździe przez co najmniej 40 dni.

Naukowcy z białostockiej uczelni chcą w ten sposób edukować, popularyzować i przybliżać przyrodę jej miłośnikom. Pokazując jastrzębie, chcą też nieco ocieplić ich wizerunek jako gatunku agresywnego, który może upolować innego ptaka. Z tego też powodu nie lubią ich np. hodowcy gołębi czy kur na wolnym wybiegu. Tymczasem jastrzębie trudno zaobserwować w naturze, ponieważ są ptakami rzadkimi, choć występują na terenie całego kraju.

Transmisja z gniazda jastrzębi dostępna jest tutaj.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj