Rewitalizacja Karlina

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i gmina Karlino podpisali umowę w sprawie przyznania unijnej dotacji na rewitalizację ul. Konopnickiej, zlokalizowanej w zabytkowym centrum Karlina. W ramach inwestycji zostanie odnowiona konstrukcja nawierzchni ulicy, powstaną ciągi pieszo-rowerowe wraz z odwodnieniem, a w miejscu istniejących obecnie garaży pojawią się plac zabaw oraz elementy małej architektury ? fontanna, stojaki na rowery, wiata, ławki i stoliki. Wodotrysk przyjmie kształt koła z pierścieniowo ułożonymi gejzerami wodnymi. Na skraju ostatniego pierścienia fontanny zostaną ustawione trzy naturalnej wielkości figury strażaków odlanych z brązu. Fontanna ma nawiązywać do historii tego obszaru, a więc do erupcji ropy i największego pożaru naftowego w Europie, który wybuchł 9 grudnia 1980 r. w Krzywopłotach, oddalonych od Karlina o 4,5 km. Inwestycja zakłada także budowę dziesięciu komórek lokatorskich, wykonanie licznych nasadzeń zieleni, montaż monitoringu oraz oświetlenia. Jej uzupełnieniem będzie budowa miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz autobusów. Przy parkingu zostaną zamontowane tablice informacyjne i mapa przedstawiająca układ miasta oraz gminy, a także przebieg szlaków rowerowych. Zadanie jest realizowane w ramach projektu ?Wspólna rewitalizacja infrastruktury zabytkowej w centrach miast Karlino ? Wolgast ? zagospodarowanie terenu przy ul. Konopnickiej?. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 4,4 mln zł, z czego 2,1 mln zł będzie pochodziło ze środków UE. Wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg na realizację zadania.

 

Australian Garden już otwarty

Po 20 latach planowania, budowy i sadzenia zakończono realizację drugiego (i zarazem ostatniego) etapu Australian Garden. Royal Botanic Gardens Cranbourne poinformował, że obszar ten jest już otwarty dla zwiedzających. Powierzchnia ogrodu botanicznego zwiększyła się o 6 ha i teraz zajmuje on aż 15 ha. To największy ogród botaniczny poświęcony australijskiej florze. Co ciekawe, powstał na terenie dawnej kopalni piasku. Właśnie tutaj odwiedzający mogą obserwować metaforyczną podróż wody przez australijski pejzaż ? od pustyni i suchych koryt rzek do morskiego nadbrzeża. Kunsztem wykazano się przy tworzeniu zintegrowanego krajobrazu, łączącego ogrodnictwo, architekturę, ekologię i sztukę. W ogrodzie pojawiło się 11 nowych atrakcji, wśród których warto wymienić m.in. ?River walk?, a więc szeroką promenadę z widokiem na akwen i meandrującą rzekę, ?Cultivar Garden and Research Garden?, gdzie prowadzone są badania nad nowymi gatunkami roślin, czy też ?The Gondwana Garden?, czyli miejsce przedstawiające starożytną spuściznę australijskiego, gondwańskiego lasu, w którym każdy może zapoznać się z ewolucją nie tylko flory, ale też całego kontynentu. Celem rozbudowy ogrodu było nie tylko edukowanie zwiedzających w różnym wieku, ale również zapewnienie im wielu wrażeń kulturowych. Pomyślano o stworzeniu amfiteatru mieszczącego ponad 150 osób, gdzie z powodzeniem mogą odbywać się warsztaty edukacyjne, a także o wydzieleniu wolnej przestrzeni ?Ian Potter Lakeside Precinct?. Dzięki niej w centrum ogrodu możliwe jest organizowanie festiwali, koncertów i pokazów filmowych dla szerszej publiczności.

 

Wypożyczalnie rowerów w Toruniu

Rower jest w Toruniu coraz popularniejszym środkiem lokomocji. Sprzyjają temu stosunkowo niewielkie odległości dzielące osiedla od centrum, dobrze rozwinięta sieć bezpiecznych dróg rowerowych oraz kameralny i spokojny charakter miasta, pełnego parków i skwerów. Z tego względu, jeszcze przed wakacjami, w grodzie Kopernika powstaną stacje bazowe Toruńskiego Roweru Miejskiego. Pomysł na uruchomienie wypożyczalni rowerów przypadł mieszkańcom do gustu. To oni, za pośrednictwem sondy internetowej, wskażą pierwszych dziesięć lokalizacji bezobsługowych wypożyczalni. W różnych punktach Torunia niebawem znajdzie się łącznie ok. 100 stojaków rowerowych i 70 bicykli, które będzie można wypożyczyć i zwrócić na dowolnej stacji. Docelowo w kolejnych latach w Toruniu ma powstać 26 wypożyczalni, obsługujących 260 jednośladów. Rowery miejskie nie będą zwykłymi modelami, które można kupić w sklepie, ale zostaną wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejszą ich cechą będzie możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji. Specjalny, skomputeryzowany system zadba o autoryzację oraz rozliczenie czasu użytkowania. Dla zachęty pierwsze 20 minut jazdy będzie darmowe. Później system zacznie pobierać opłatę, rosnącą w miarę upływu czasu. (ml)

 

Geopark ?Dolina Kamiennej?

Kilka lat temu w gronie naukowców związanych z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie oraz Starostwem Powiatowym w Starachowicach zrodziła się idea utworzenia geoparku ?Dolina Kamiennej?. Dziś ten pomysł jest bliski realizacji, ponieważ kilkanaście samorządów z sześciu północnych powiatów woj. świętokrzyskiego podpisało deklarację odnośnie jego budowy. Geopark jest specyficzną formą ochrony i popularyzacji szczególnie ważnych stanowisk geologicznych. Północna część woj. świętokrzyskiego obfituje w wiele unikatowych stanowisk geologicznych oraz paleontologicznych, których ochrona, ale również udostępnienie na potrzeby ruchu turystycznego, są bardzo ważne. Z uwagi na fakt, iż w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znajduje się najbogatsza w Europie kolekcja tropów zwierząt z okresu triasu i jury, twórcy koncepcji geoparku wyznaczyli to miejsce jako centrum administracyjne i edukacyjne całego założenia. Obszar planowanego geoparku rozciąga się na kilka powiatów: konecki, skarżyski, starachowicki, ostrowiecki, opatowski i kielecki. W poszczególnych gminach pojawią się stanowiska i niezbędna infrastruktura turystyczna (centra edukacyjne, miejsca noclegowe, szlaki piesze i rowerowe). Promowany będzie m.in. rezerwat Gagaty Sołtykowskie, w którym znajdują się skamieniałe tropy dwóch gatunków dinozaurów, rezerwat ?Skałki Piekło pod Niekłaniem? niedaleko Stąporkowa, gdzie można podziwiać ciekawe formy skalne, czy też Bałtów, w którym z powodzeniem funkcjonuje już tematyczny park z modelami dinozaurów w naturalnej skali. Ponieważ obszar geoparku, czyli dolina rzeki Kamiennej, jest bogaty w stanowiska archeologiczne związane ze świętokrzyskimi tradycjami hutniczymi oraz XIX-wiecznymi obiektami przemysłowymi, ochrona obejmie również obiekty związane z kulturą materialną. Istnieje duża szansa na to, że projekt będzie dofinansowany z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. (pk)

 

Skate-park w Legnicy

Już podczas tegorocznych wakacji legniccy miłośnicy jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach BMX będą mogli skorzystać z nowego skate-parku. Rozstrzygnięto bowiem przetarg na jego budowę. Wybór lokalizacji skonsultowano z projektantem oraz z przyszłymi użytkownikami. Spośród dwunastu propozycji zdecydowano się na park Bielański. Za wyborem tego miejsca przemawia doskonałe skomunikowanie go z resztą miasta oraz położenie między osiedlami Kopernik i Piekary, gdzie mieszka znaczna część młodzieży. Legnicki skate-park będzie się wyróżniał na tle innych tego typu obiektów w Polsce połączeniem skate-plazy i bowla. Na dwupoziomowym placu o wymiarach ok. 62×25 m staną przeszkody autorskiego projektu, unikalne w skali kraju. Dzięki konsultacjom z przyszłymi użytkownikami, poszczególne elementy zostaną rozlokowane w optymalny sposób, zapewniający płynność jazdy. Obiekt będzie drugim w Polsce (poza tym w Lesznie) skate-parkiem dostosowanym także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cały teren zostanie oświetlony, co pozwoli korzystać z niego również po zmroku w okresie jesienno-wiosennym. Na budowę skate-parku w tegorocznym budżecie miasta przeznaczono ponad 1,1 mln zł. Przedsięwzięcie finansowo wsparła także Fundacja KGHM Polska Miedź. Zakończenie inwestycji planowane jest na 31 lipca br.

 

Modernizacja parku

Poznański Zarząd Zieleni Miejskiej przystąpił do odbudowy parku miejskiego Nadolnik, znajdującego się w rejonie ulic: Mariacka, Nadolnik i Nowe Zawady, a pod względem fizjograficznym położonego na wydmie i dolnej terasie Warty, blisko ujścia rzeczki Główna. Park powstał w latach 60. XX w. Niestety, wieloletni brak opieki nad założeniem przyczynił się do jego degradacji. Obecnie trzeba go stworzyć praktycznie od podstaw. W ubiegłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił wykonanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia działań modernizacyjnych. Dzięki działaniom Rady Osiedla Główna, projekt rewitalizacji parku otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta i ze środków dewelopera, który buduje w okolicy nowe osiedle. Do tej pory udało się oczyścić i odmulić istniejący staw, uporządkować drzewostan oraz teren całego parku. W ramach inwestycji przewiduje się także wykonanie nasadzeń drzew, krzewów i bylin, utworzenie ścieżek pieszo-rowerowych, placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, górki saneczkowej oraz toalety dla psów. Na terenie parku pojawią się również elementy małej architektury, wyprodukowane z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Prawdopodobnie w okresie zimowym mieszkańcy osiedla będą mogli korzystać z naturalnego i bezpiecznego lodowiska.

 

Nowe stowarzyszenie

Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych powołano w celu propagowania prywatnych i publicznych kąpielisk oczyszczanych metodami biologicznymi, które są oszczędne i przyjazne dla użytkowników. Zrzeszone firmy, zajmujące się kształtowaniem terenów zieleni i krajobrazu, jak również ich dostawcy, a także architekci oraz inwestorzy chcą zwiększać ilość naturalnych kąpielisk w naszym kraju. Chodzi zarówno o prywatne stawy, jak i o obiekty publiczne ? te w budowie i te wymagające gruntownej modernizacji, zgodnie z zasadami ekologii. Do zadań stowarzyszenia, zrzeszonego w międzynarodowej grupie IOB, należą m.in. promowanie naturalnych wód w Polsce, organizowanie spotkań i kongresów, wymiana doświadczeń, wdrażanie nowych technologii, ustalanie standardów jakości, tworzenie znaku jakości i norm, monitorowanie wód kąpielowych, jak również wykonywanie badań naukowych oraz współpraca z różnymi organizacjami na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Członkowie stowarzyszenia mają zagwarantowany dostęp do szkoleń tematycznych, nowości oraz badań branżowych. Mogą korzystać ze wsparcia technicznego i merytorycznego oraz z rabatów na wybrane produkty.