Problemy wodne dotykają nie tylko krajów ubogich w wodę, ale także wielkich metropolii. Większość mieszkańców miast korzystających na co dzień z miejskich wodociągów nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu ? w ich kranach zawsze płynie woda.

Występujący na terenach miejskich efekt ?wyspy ciepła? przyczynia się do powstawania chmur burzowych, z których następuje intensywny opad. Z drugiej strony rozrastająca się zabudowa powoduje zwiększanie udziału powierzchni nieprzepuszczalnej dla wody. Miasta są zatem odpowiedzialne za zaburzenia w cyrkulacji wody, a jednocześnie same borykają się z ich efektami ? wysychaniem źródeł powierzchniowych, przesuszeniem roślinności czy powodziami.

Najbardziej czytelnym przykładem opisanego zjawiska są wielkie metropolie chińskie.

Każdego roku w Chinach 3436 km2 gruntów pustynnieje z powodu deficytu wodnego. W ciągu ostatnich 50 lat 50% terenów podmokłych wyschło, a 40% tych, które zostały, uległo zanieczyszczeniu. Jest to spowodowane niepohamowanym rozwojem miast, wskutek aktualnej tendencji do migracji społecznej. Ludzie z terenów wiejskich uciekają do miasta, więc te coraz bardziej rozwijają się, pochłaniając coraz większe powierzchnie obszarów rolniczych3.

Pustynnienie miast

?Pustynnienie? Pekinu, związane z jego rozrastaniem się, postępuje z roku na rok. Choć panuje tam klimat kontynentalny z opadami na poziomie 600 mm w ciągu rok...