Zdumiewające jest to, jak szybko i zdecydowanie innowacyjne technologie wkroczyły do naszego życia, ułatwiając i umilając nam codzienne działania. W przestrzeniach publicznych ogromny sukces osiągnęły nowe typy fontann: ożywione, kąpielowe i muzyczne.
Od fontann tradycyjnych ? z wodotryskiem, ozdobnym basenem, często napędzanych grawitacyjnie ? różni je niemal wszystko. Współczesne fontanny to odpowiedź ich twórców na rozwój technologii, jak również na nasze nowe potrzeby.
Funkcje fontann w mieście
Funkcje, czyli zadania stawiane fontannom przez ich fundatorów lub projektantów, różniły się znacznie na przestrzeni wieków. Dawniej fontanny stawiano najczęściej ku chwale fundatorów. Wówczas były one dekorowane mistrzowsko wykonanymi alegorycznymi rzeźbami, czego przykładem jest m.in. fontanna di Trevi w Rzymie. Stała się ona słynna dzięki scenie z filmu Federico Felliniego ?Słodkie życie? (?La Dolce Vita? z 1960 r.), w której Sylvia ? główna bohaterka, grana przez Anitę Ekberg ? kąpie się w niej. W Polsce jedną z najbardziej znanych fontann tego okresu jest fontanna Neptuna ? zdobiąca najbardziej reprezentacyjną część Gdańska, znajdującą tuż przy Dworze Artusa. Polakom zapewne znana jest również fontanna (o współczesnej formie) na Rynku Głównym we Wrocławiu. Zbudowano ją w zabytkowej przestrzeni ze szklanych tafli opływanych przez wodę. Ta fontanna, początkowo kontrowersyjna, dziś stała się nową atrakcją Wrocławia, a dla wielu projektantów inspiracją. W historycznych częściach miast fontanny spełniają głównie funkcje dekoracyjne, natomiast dla mieszkańców i turystów są m.in. punktem spotkań i przestrzenią przeznaczoną na odpoczynek w słoneczne dni. Jednak oczekiwania mieszkańców miast i wsi w stosunku do fontann są większe. Coraz chętniej oglądamy spektakle wodne z dźwiękiem i światłami lub uczestniczymy w zabawie z wodą latem. A nowe rozwiązania techniczne dają projekt...