O przedsięwzięciach związanych z zieloną przestrzenią Dublina i pierwszym pilotażowym projekcie stworzenia w Irlandii samowystarczalnego parku zasilanego wiatrem, który w 2010 r. został wyróżniony jako najlepszy park i przestrzeń przyjazna środowisku, o pracy architekta krajobrazu i irlandzkiej współpracy w zakresie architektury krajobrazu z Pekinem, działalności irlandzkich stowarzyszeń oraz partnerstwie publiczno-prywatnym opowiada Maryann Harris, prezydent Irlandzkiego Instytutu Krajobrazu oraz przewodnicząca irlandzkiego Urban Forum (organizacji rozwijającej rolę partycypacji społecznej), w rozmowie z Hanną Bautą.

Czy mogłabyś mi opowiedzieć trochę więcej o twoim pilotażowym projekcie ?Father Collins Park?? To inny park niż pozostałe w Dublinie? Jakiego rodzaju problemy napotkaliście podczas jego realizacji?
Nad designerską stroną projektu pracowali eksperci z Argentyny. Ich propozycją był zrównoważony parkiem. To była ciekawa idea, ale władze, które zadecydowały o powstaniu tego parku nie miały pojęcia, kto jest odpowiedzialny za projekt. Naprawdę był to interesujący pomysł, ale też trudne wyzwanie, bo projektanci pochodzili z dalekiej Argentyny. Pomysł na to, żeby stworzyć zrównoważony park zrodził się ponieważ w początkowej fazie jego budowy trwał jeszcze boom gospodarczy w Irlandii. Później zaczęto się zastanawiać, jak długo jeszcze będziemy ten projekt realizować i kiedy powstanie 19 tys. domów wokół parku...