Międzynarodowe Targi Szczecińskie już po raz piętnasty gościły wystawców Targów Roślin i Architektury Krajobrazu ?MIASTO OGRÓD ? zielony design?. W tym roku ekspozycja zaciekawiła przede wszystkim osoby prywatne.

W ciągu trzech dni (19-21 kwietnia br.) zarówno w hali wystawienniczej, jak i w jej otoczeniu, ok. 60 wystawców z branży ogrodniczej prezentowało swoją ofertę. Na świeżym powietrzu odbywał się kiermasz. W asortymencie sprzedawców znalazły się nie tylko ciekawe odmiany i gatunki roślin, ale także elementy małej architektury, dekoracje ogrodowe, wszelkiego rodzaju nawierzchnie, place zabaw oraz ekologiczne środki wspomagające rozwój roślin. Dużym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się róże, lilie drzewiaste, aromatyczne zioła i bratki. Po zakupach goście targów mogli uczestniczyć w różnego rodzaju pokazach florystycznych, a następnie znaleźć chwilę wytchnienia w tymczasowym ogrodzie.

Ogród pokazowy

Kameralny ogród pokazowy (396 m2) powstał w ramach konkursu zorganizowanego we współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Autorkami zwycięskiego projektu, który doczekał się realizacji, są Weronika Antczak i Martyna Bocian. Projekt wybrano spośród dziewięciu zgłoszonych do konkursu. O zwycięstwie zadecydowała najbardziej czytelna i oryginalna forma kompozycji naturalnego ogrodu z wykorzystaniem różnorodnych materiałów konkretnych firm z branży ogrodniczej i budowlanej. Komisja Konkursowa, w składzie: Ewa Nosek (architekt miasta), Joanna Brudecka (Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM), Magdalena Rzeszotarska-Pałka (kierownik Katedry Projektowania Krajobrazu ZUT), Joanna Sylwestrzak (nauczyciel Centrum Edukacji Ogrodniczej Szczecin-Zdroje) oraz Magdalena Błaszczyk (zastępca dyrektora ds. organizacji imprez MTS), doceniła także fakt, że projekt nadaje się do realizacji bezpośredniej i nie wymaga zmian. Oś kompozycji ogrodu tworzył motyw rzeki (wodę zastąpiono żwirem), nad którą umiejscowiono trzy drewniane pomosty. Miejsca znajdujące się w rogach ogrodu miały symbolizować niewielkie jeziorka z plażą. Rolę tych elementów odegrały żwir i piasek. Studentki w dużej mierze wykorzystały roślinność zimozieloną oraz bambusową. Całość kompozycji dopełniły ciekawe donice, imitujące łódki oraz kubiczne siedziska. Przy realizacji założenia pracowała młodzież z Centrum Edukacji Ogrodniczej Szczecin-Zdroje.

Coś dla specjalistów

Oczywiście na targach nie mogło zabraknąć profesjonalistów oraz studentów architektury krajobrazu, dla których przygotowano ciekawy program wydarzeń. Po raz pierwszy organizatorzy imprezy zapewnili studentom możliwość zaprezentowania swoich projektów i promocji poprzez utworzenie Strefy Młodego Architekta Krajobrazu. Zarówno studenci, jak i specjaliści z branży mogli uczestniczyć w konferencji z cyklu ?Woda i zieleń w mieście?, która odbyła się pierwszego dnia targów (piątek). Natomiast w sobotę dla wszystkich chętnyc...