Inteligentny mebel miejski

Nowy pomysł na mebel miejski przedstawiono na Festiwalu Pomysłowości w Cleveland. Solar Bytes Pavilon wykorzystuje potencjał nowoczesnej technologii służącej architekturze ? pawilon stworzono przy wykorzystaniu drukarki 3D. Obiekt Został wyposażony w czujniki światła i panele fotowoltaiczne. Pawilon zbudowano z 94 modułów. Każdy ma wbudowane diody LED zasilane energią słoneczną, ładujące się w ciągu dnia i świecące w nocy. Moduły zostały wyprodukowane z przezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki czemu materiał filtruje światło słoneczne, natomiast w nocy emituje jednolity blask. Oś struktury położona jest wzdłuż linii wchód-zachód. Każdy moduł zapamiętuje natężenie światła słonecznego padającego na niego w ciągu dnia i emituje podobną ilość światła w nocy, odzwierciedlając w ten sposób naturalne warunki. Pawilon za zapewnia cień, a w nocy oświetla okolicę. 

Remontują Kanał Raduni

Ruszyła przebudowa 1,2-kilometrowego odcinka Kanału Raduni w Pruszczu Gdańskim. Kanał w czasach średniowiecza był elementem obronnym i wspomagał działania gospodarcze. Dziś stanowi cenny zabytek hydrotechniczny. Jego całkowita długość to 13,5 km, a trasa wodna nosi nazwę Nowa Radunia. Obecnie obiekt na całej długości od Pruszcza Gdańskiego do Biskupiej Górki w Gdańsku pełni funkcję zbiornika retencyjnego dla wód spływających z terenów jego zlewni. Przebudowa kanału jest niezbędna, przede wszystkim ze względu na jego znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Obecnie trwają prace nad 1,2-kilometrowym odcinkiem od mostu w ciągu ul. Raciborskiego do kładki dla pieszych w ul. Wojska Polskiego. Przebudowa zabytkowego obiektu polega na wykonaniu szeregu prac modernizacyjnych. Ich pierwszy etap obejmuje demontaż istniejących umocnień i późniejsze ponowne umocnienie brzegów kanału. W ramach inwestycji wyremontowane zostaną także przyczółki trzech mostków i pięciu kładek dla pieszych, powstaną również schody z kostki brukowej na skarpie kanału oraz kamienne krawężniki. Inwestycję realizuje Skanska.

Białystok stawia na jerzyki

Już wkrótce Białystok stanie się prawdziwym rajem dla jerzyków, bowiem od kilu lat na terenie miasta montowane są budki lęgowe dla ptaków. Obecnie jest ich ponad 400. Zimą, aby utrzymać ptaki w mieście, organizowane są akcje dokarmiania, w ramach których w parkach i na skwerach ustawia się specjalne karmniki z ziarnem. Władze miejskie dostrzegają liczne korzyści, jakie miastu i jego mieszkańcom przynoszą te sympatyczne ptaki. Pomagają one bowiem w ochronie kasztanowców przed szrotówkiem, ich pokarmem są też inne owady ? przede wszystkim komary. W ciągu dnia jerzyk potrafi upolować nawet 20 tys. komarów, much i meszek. Dzięki obecności jerzyków w mieście letnia plaga komarów okazuje się dużo mniej dokuczliwa. Ptakom nie jest jednak łatwo ? zakładają one gniazda w zakamarkach, szczelinach budynków, za rynnami i w ubytkach elewacji. Miejsc takich jest coraz mniej, głównie za sprawą termomodernizacji budynków. Dlatego w tym roku miasto chce postawić na swoim terenie specjalne wieże dla jerzyków, a inwestycję uwzględniono w projekcie budżetu Białegostoku. Wieże będą posiadać liczne szczeliny, nisze, otwory i wnęki, w których ptaki zbudują gniazda.

Pełnomocnik ds. zieleni

Małgorzata Morończyk, absolwentka kierunku architektura krajobrazu w SGGW w Warszawie, doktor na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, pracownik Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, nauczyciel akademicki oraz członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, została pełnomocnikiem prezydent m.st. Warszawy ds. zieleni. Do jej obowiązków będzie należało m.in. koordynowanie i monitorowanie działania urzędów dzielnic i jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy, zajmujących się utrzymaniem zasobów zieleni miejskiej na terenach będących własnością miasta. Zadaniem M. Morończyk będzie także opracowanie formuły konsultacji społecznych przy realizacji nowych obiektów terenów zieleni oraz modernizacji i rewaloryzacji tych istniejących. ? Priorytetem będzie koordynacja kształtowania zieleni miejskiej w przestrzeni publicznej. Szczególną uwagę zwrócę na stołeczne ulice, które są wizytówką całego miasta. Z podobną troską będę również prowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami ? zaznaczyła nowa pełnomocnik. Jak dodała: ? Chciałabym również, aby warszawska zieleń została doceniona, a także dobrze wyceniona. Podobnie jak uliczne chodniki i latarnie mają swoją wartość jako majątek trwały miasta, tak i stołeczna infrastruktura związana z zielenią powinna być odpowiednio konserwowana. Znając wartość zieleni, która towarzyszy nam na co dzień w postaci drzew i krzewów, łatwiej podejmowac decyzje dotyczące dbania o jej dobry stan.

Naturalistyczny park w Branicach

Kraków może pochwalić się wieloma ciekawymi inicjatywami z zakresu nasadzeń nowej roślinności. W mieście szczególne znaczenie ma tzw. kompensacja przyrodnicza obowiązkowa podczas wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów. W zdecydowanej większości nakaz sadzenia nowych roślin dotyczy tych samych działek, z których drzewa mają być usunięte, czasem jednak z różnych względów okazuje się to niemożliwe. Wówczas właściciel zobowiązany jest do dokonania nasadzeń na terenie wskazanym przez miasto ? w Krakowie jest to 14-hektarowa działka w Branicach. I właśnie tam powstanie park naturalistyczny, będący efektem współpracy miejskiego architekta krajobrazu i Politechniki Krakowskiej. Projekt parku zostanie wyłoniony spośród prac nadesłanych na konkurs przez studentów. Zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa, teren ten przeznaczono dla różnorodnych form zieleni nieurządzonej z dopuszczeniem m.in. funkcji sportowych. Głównym założeniem konkursu jest wyłonienie projektu parku bazującego na gatunkach rodzimych, który po wkomponowaniu w otocznie będzie sprawiał wrażenie, jakby był tam od zawsze. Nie może w nim jednak zabraknąć miejsc na place zabaw, alejki, polany i elementów małej architektury. Zwycięski projekt poznamy na przełomie lutego i marca, a prace rozpoczną się już wiosną br. Nad prawidłowym zagospodarowaniem terenu będzie czuwał miejski architekt krajobrazu.

Najlepszy wieżowiec roku

Międzynarodowa organizacja Council on Tall Buildings and Urban Habitat, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat wysokościowców oraz zrównoważonego rozwoju miast, rozstrzygnęła wyniki czternastej już edycji konkursu na najlepszy wieżowiec świata. W tym roku nagroda przypadła One Central Park w Sydney. To nowoczesny, funkcjonalny pełen proekologicznych rozwiązań budynek zaprojektowany przez Jeana Nouvela. W tym 38- kondygnacyjnym (116 m wysokości) wieżowcu mieszczą się zarówno lokalne handlowo-usługowe, jak i apartamenty mieszkalne, których jest ponad 600. Budynek zwraca uwagę przede wszystkim zielenią. Architekt zaprojektował go tak, by stworzyć wieżowiec-ogród. Szklana elewacja budynku przyozdobiona jest licznymi roślinami, które rosną też na dachu ? jest ich kilkaset gatunków. Zieleń zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza budynku, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić energię, którą zużyłby system klimatyzacji. Na zawieszonej nad ziemią platformie umieszczono specjalny system zwierciadeł heliostat, które w ciągu dnia gromadzą energię słoneczną potrzebną do oświetlenia i ogrzania wnętrza.

Klejnot Singapuru

Safdie Architects to biuro architektoniczne, które zajmie się budową niezwykłej hali odlotów lotniska w Singapurze. Nowa, łącząca trzy terminale hala ma stać się wizytówką miasta i jedną z jego największych atrakcji. Ma również wywoływać pozytywne skojarzenia podróżnych z miastem. Budowla zyska kształt przeszklonej kopuły, w której centrum znajdzie się 40-metrowy wodospad. Wokół skupiona będzie roślinność, pośród której wytyczone zostaną trasy komunikacyjne dla podróżnych. Drzew i krzewów nie zabraknie także wokół budynku. Nocą wodospad będzie tłem dla pokazów światła i dźwięku. Jak twierdzi Moshe Safdie ? architekt ? projekt na nowo definiuje funkcję lotniska jako bramy do miasta, miejsca spotkań handlu i usług, a jednocześnie przestrzeni do odpoczynku. ?Klejnot? ? bo tak ma się nazywać budynek, powstanie do 2018 r.