Branży recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, niezwykle istotnej pod względem odzyskiwania cennych surowców wtórnych, grozi wiele niebezpieczeństw, związanych nie tylko z sytuacją na światowym i krajowym rynku recyklatów, dopiero co kończącą się pandemią czy zbrojnym najazdem wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wiele zagrożeń płynie wprost z polskiego prawa, które traktuje sektor odpadowy jak jeden wielki worek, do którego wrzucono poszczególne branże, nakazując im identyczne postępowanie. Takie uogólnienie nie daje wszystkim równych szans i zakłóca stabilne funkcjonowanie rynku. 

Jak zmieniające się przepisy, zarówno krajowe, jak i unijne, wpływają na działalność branży ZSEE? Jak pogodzić interesy producentów i wymagania konsumentów z ochroną środowiska? Jak chronić uczciwych przedsiębiorców przed odradzającą się szarą strefą? Między innymi o tych kwestiach dyskutowano w Poznaniu podczas 16. Konferencji „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”. 

Konferencję w hotelu Novotel Centrum Poznań rozpoczęli przedstawiciele jej organizatorów – Robert Rosa, wiceprezes Zarządu firmy Abrys, i Wojciech Konecki, prezes Zarządu APPLiA Związek Pracodawców AGD, będący jednocześnie dyrektorem programowym wydarzenia. Zaraz po ich krótkich w...