W dobie poszukiwania alternatywnych źródeł energii Polacy „zaglądają pod ziemię”, nie tylko mając na myśli węgiel. Nasz kraj jest bogaty w źródła geotermalne. Posiadają one mnóstwo zalet w aspekcie zarówno ekologii, jak i możliwości zastosowania. Do tego jednak dochodzą wcale nie tak małe ograniczenia. Co zwycięży? 

Napad Rosji na Ukrainę niesie za sobą szereg konsekwencji dla całej Europy i świata. Mowa tu chociażby o restrykcjach w stosunku do agresora, które mają ogromny wpływ na polską gospodarkę, a w szczególności energetykę. Unia Europejska wprowadziła wiele sankcji, w tym m.in. zakaz eksportowania węgla z Rosji, będącego w naszym kraju nadal głównym źródłem grzewczym. 

Węgiel i gaz

Sytuacja jest niepokojąca. Choć w Polsce funkcjonują kopalnie, zapotrzebowanie przekracza moce wydobywcze (pokrywane dotychczas węglem pochodzenia rosyjskiego). Poza tym galopująca inflacja sprawia, że polskiego społeczeństwa nie stać na węgiel (sprowadzany z Kazachstanu), który do 2022 roku był jednym z najtańszych sposobów ogrzewania. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku gazu. To źródło, od którego jesteśmy znacznie bardziej uzależnieni względem Rosji niż w przypadku węgla. W kwietniu 2022 roku Rosja...