Między oczekiwaniami a rzeczywistością
Jednym z największych wyzwań stojących przed miastami jest adaptacja do zmian klimatu. Według badań to gospodarka odpadami i poprawa jakości powietrza wysuwają się na pierwszy plan podejmowanych w Polsce działań w tym zakresie. A co z zielenią?
Choć miasta zajmują zaledwie 3% powierzchni naszej planety, to odpowiadają za 70% emisji gazów cieplarnianych i 75% zużycia energii. W Polsce mieszkańcy miast stanowią 60% populacji, w tym ponad 12,3 mln osób żyje w tych małych i średnich. Pomimo rosnącej świadomości, że jakość życia jest ściśle powiązana z jakością środowiska, oraz działań podejmowanych przez władze lokalne wiele problemów w miastach pozostaje nierozwiązanych. Wśród nich – adaptacja do skutków zmian klimatu, o czym debatowano podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, zorganizowanej w Warszawie.
Unia Europejska wskazuje kierunek
Wdrażanie zielonej infrastruktury w miastach europejskich wymaga wsparcia prawnego na gruncie unijnym i krajowym. Istotne jest, by w proces tworzenia prawa byli włączani przedstawiciele różnych grup. – Obecnie 75% ustawodawstwa krajowego wywodzi się z polityki europejskiej. To bardzo ważne, by móc wywierać wpływ na proces na wstępnym etapie, jeśli chodzi o ochronę środowiska...