Te nakładające się tendencje zmuszają profesjonalistów do zastanawiania się nad wyglądem miast przyszłości.

Przeciwdziałanie rozlewaniu się miast
Już w drugiej połowie ubiegłego wieku urbaniści zaczęli prognozować negatywne skutki rozlewania się obszarów miejskich. Obecnie działania planistyczne na terenach europejskich metropolii zmierzają do zagęszczania zabudowy centrów miast. Ma to uzasadnienie ekonomiczne, ale także środowiskowe. W badaniach naukowych wskazuje się na korelację między brakiem konieczności przemieszczania się samochodem a dostępnością terenów zieleni. Mieszkańcy, którzy mają w sąsiedztwie miejsca zamieszkania park, nie będą dojeżdżać do innych terenów rekreacyjnych. Potrzebę obecności obszarów zieleni wśród zabudowy dostrzegają zarówno planiści, jak i deweloperzy, którzy chętnie podkreślają ?zielone? atuty swoich inwestycji.
Współczesne koncepcje i plany urbanistyczne uwzględniają obecność różnych elementów zielonej i błękitnej infrastruktury w tkance miejskiej. Wprowadzane rozwiązania mają wpływać na łagodzenie efektu miejskiej wyspy ciepła oraz zwiększać powierzchnie przepuszczalne dla wody. Ale zieleń to także aspekty estetyczne i społeczne ? funkcjonalnie zaprojektowane osiedle mieszkaniowe powala na spędzanie czasu w ciekawy sposób osobom w różnym wieku. Przemyślany układ komunikacyjny może służyć np. jako trasa biegowa dla aktywnych fizycznie. Podejście systemowe skłania do łączenia osiedlowych obszarów zieleni w ciągi, które będą doprowadzały spacerowiczów do większych kompleksów parkowych położonych poza osiedlem.
Po drodze z zielenią
Coraz wyższe standardy dotyczące zieleni przyulicznej sprawiają, że w krótkim czasie osiągany jest pożądany efekt wizualny. W obrębie pasów drogowych sadzi się drzewa wysokości 3?4 m, które odpowiednio pielęgnowane, w ciągu kliku lat mogą decydować o mikroklimacie ulicy. Prognozowane zmiany wzorca opadów deszczu ? coraz częstsze deszcze nawalne o dużej sile oraz coraz dłuższe okresy suszy ? sprawiają, że przy ciągach komunikacyjnych zaczyna stosować się niecki retencyjne. Obniżenia terenu obsadzone roślinnością mają za zadanie przetrzymać wodę i spowolnić spływ do kanalizacji deszczowej. Umiejętnie dobrane rośliny zatrzymują zanieczyszczenia, które niesie ze sobą opad i są atrakcyjne wizualnie w różnych porach roku. Także niektóre gatunki drzew nadają się do sadzenia w obrębie ogrodów deszczowych ? wodolubne metasekwoje czy olsze z powodzeniem zniosą zalewanie wodą. Ciekawe rozwiązanie z zakresu błękitnej infrastruktury zrealizowano na wiedeńskim osiedlu Seestadt. Znajduje się tam park z rozległym obszarem placowym, wydzielony z przestrzen...