Co do zasady obowiązek ich ponoszenia wynika z art. 84 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2018 r., poz. 1614 z późn. zm.). Od tej generalnej reguły w art. 86 ust. 1 wprowadzono jednak cały szereg wyjątków. W związku z tym w praktyce pojawia się wątpliwość, czy jeżeli wnioskodawca składa wniosek i nie wpisze w nim, że wnioskuje o zwolnienie z opłaty, to czy urząd ma obowiązek analizowania, czy takie zwolnienie występuje.
Na straży praworządności
Aby rozwiązać ten problem, w pierwszej kolejności należy przypomnieć, że zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów wydawane są po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, w którym znajdują zastosowanie ogólne reguły wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego. Dlatego też podczas prowadzenia postępowania w tej kategorii spraw organy administracji muszą zawsze pamiętać o podstawowej zasadzie postępowania administracyjnego, mającej swoje umocowanie w art. 7 K.p.a., zgodnie z którym: W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Z postanowień przytoczonego przepisu wynika więc, że to organ prowadzący postępowanie zobowiązany jest do wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności stanu faktycznego, o ile z przepisó...