Rzeczywisty stan wdrażania systemu kaucyjnego w Polsce oraz skalę wyzwań stojących przed branżą i administracją pokazało 3. Seminarium Kaucyjne w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej. Palące problemy to dezinformacja i gotowość placówek do realizacji systemu.
MP3Posłuchaj tego artykułu
Wykup subskrypcję, aby odsłuchać artykuł w formacie audio.
Wydarzenie, organizowane przez Fundację RECAL i KIG, otworzyli prezes RECAL-u, Jacek Wodzisławski, oraz przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska KIG, Krzysztof Kawczyński. W seminarium uczestniczyli przedstawiciele administracji, biznesu i organizacji branżowych.
Wśród uczestników znaleźli się m.in. Anita Sowińska (podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska), Gabriela Lenartowicz (posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Podkomisji Stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami), a także eksperci z Brukseli: Andy Doran (Director Packaging Group, European Aluminium) oraz Sarah Cuvellier (Deputy CEO, Metal Packaging Europe).
Pierwsze miesiące pod lupą
Jednym z głównych tematów seminarium był bilans pierwszych miesięcy funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce. Uczestnicy wskazywali na szereg wyzwań operacyjnych, w tym przede wszystkim niski poziom zaangażowania konsumentów oraz problemy komunikacyjne.
Dyskutowano również o modelu zbiórki opakowań. Pojawiły się pytania, czy obecny system – oparty głównie na handlu – nie ogranicza rozwoju alternatywnych punktów zbiórki. Istotnymi wątkami były także jakość surowca oraz straty wynikające z technologii stosowanych w procesie zbiórki i przetwarzania opakowań.
W trakcie sesji zwracano uwagę na rosnący problem dezinformacji dotyczącej systemu kaucyjnego. W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej nieprecyzyjnych lub nieprawdziwych informacji, które mogą wpływać na poziom uczestnic...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?