?Ogród ostoją zwierząt. Poradnik?, J. Niewolewska, A. Tomalka-Sadownik, K. Dytrych,

Fundacja Nasza Ziemia

Publikacja powstała w ramach Programu Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego ?Ogród ? ostoja zwierząt?. Jego celem jest łączenie zarówno działania na rzecz odtworzenia środowiska naturalnego przyjaznego zwierzętom w dużych miastach, jak i odpowiadanie na potrzebę edukacji ekologicznej młodych ludzi i dzieci w wieku szkolnym. W książce zawarto wiedzę, w jaki sposób tworzyć miejsca sprzyjające lokalnie występującym roślinom i zwierzętom, popartą blisko dziesięcioletnim doświadczeniem w realizacji programu. Jak informują we wstępie autorki: Miłośnicy motyli dowiedzą się, jakie rośliny posadzić, aby ulubione owady zagościły w ich ogrodzie. Entuzjaści płazów będą wiedzieli jakich błędów uniknąć podczas tworzenia oczka wodnego. Wskazują przy tym na ochronę dzikich zwierząt poprzez stwarzanie im odpowiednich siedlisk. Książkę podzielono na działy: Owady, Płazy, Gady, Ptaki, Ssaki. Znajduje się w niej również rozdział dotyczący wykorzystania w edukacji szkolnej ogrodów będących ostoją dla zwierząt.

?Architektura krajobrazu. Jak pisać umowy?, Anna Sara Dąbrowska, Jakub Stefan Arczyński, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów

Książka pojawiła się w sprzedaży jako odpowiedź na ilość i skomplikowanie przepisów, z którymi spotyka się ?zielona branża? w czasie swojej działalności. Chodzi m.in. o prawo ochrony środowiska, ochrony przyrody, prawo cywilne i administracyjne oraz przepisy dotyczące innych dziedzin gospodarki, a więc budownictwa, gospodarki wodnej i energetyki. Wydawca ? Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów ? postanowił przygotować cykl publikacji, w których czytelnicy znajdą wyjaśnienia oraz wskazówki pozwalające odnaleźć się w gąszczu zapisów prawnych. Do współpracy zaproszono prawników i doradców posiadających doświadczenie w tej specyficznej branży. Artykuły zebrano w dwóch głównych częściach, poświęconych etapowi projektowania i wykonawstwa. W pierwszej uwzględniono kwestie praw autorskich i majątkowych, a w drugiej na m.in. umowy o wykonanie zagospodarowania terenu zieleni, ale także z uwagi na zagadnienie odbioru robót oraz solidarnej odpowiedzialności inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy.

?Vademecum cięcia roślin?, praca zbiorowa, MULTICO Oficyna Wydawnicza

Propozycja MULTICO jest promowana jako niezbędny poradnik dla każdego właściciela ogrodu. Na ponad 430 stronach zawarto najistotniejsze informacje dotyczące cięcia drzew i krzewów. Przygotowali je specjaliści z wieloletnim doświadczeniem: Helmut Pirc, Heiko Hübscher, Gerd Grossmann oraz Heinrich Beltz. Czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób prawidłowo ciąć drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe (z uwzględnieniem gatunków), poznają zasady i rodzaje cięć róż (w odniesieniu do poszczególnych grup), a także będą mieli niebywałą okazję do zgłębienia sztuki efektownego formowania roślin (dokonywanego na różne sposoby). W książce wskazano podstawowe zasady nie tylko cięcia, ale także opisano proces wzrostu roślin, a całość wzbogacono o ponad trzysta rysunków i zdjęć, przystępnie opisanych przez fachowców.