Sesja “Ochrona powietrza” będzie przede wszystkim poświęcona tematyce ograniczenia niskiej emisji. Jak po dwóch miesiącach od uruchomienia oceniane jest funkcjonowanie programu “Czyste powietrze”? Czy i jak współgra on z postanowieniami regionalnych uchwał antysmogowych i lokalnymi systemami wsparcia inwestycji w tym zakresie?
Pytania, zadawane m.in. na łamach „Przeglądu Komunalnego” i portalkomunalny.pl, znajdą swoje odzwierciedlenie podczas dyskusji, w której swój udział zapowiedzieli Henryk Kowalczyk – minister środowiska, Paweł Woźny – pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” oraz zastępca prezesa NFOŚiGW Anna Król.
Uczestnicy sesji porozmawiają również o normach jakościowych węgla używanego do ogrzewania domów i postarają odpowiedzieć na pytanie, czy rozporządzenie o jakości węgla pomoże rzeczywiście pomoże w walce z niską emisją.
O praktycznych aspektach walki z tzw. wtórnym pyleniem opowie Henryk Kultys prezes krakowskiego MPO i dr hab. Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej.
A może większą wagę w walce o czyste powietrze należy przyłożyć do rozwoju ciepła systemowego? O działaniach branży ciepłowniczej w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych substancji będzie mówił Bogusław Regulski z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Rząd podkreśla, że jedną z istotnych kwestii dla ochrony powietrza jest elektromobilność, która dziś ogranicza się raczej do transportu miejskiego. Czy inne sektory – w tym branża komunalna – również będą mogły w przyszłości liczyć na wsparcie w jej rozwoju?
Pytań będzie wiele, sesja związana z tematyką ochrony powietrza potrwa sześć godzin, a zakończy ją panel prowadzony przez dr. hab. Aleksandra Sobolewskiego z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Jego goście będą rozmawiać o wyzwaniach jakie w tym zakresie stoją przed samorządami.
Komentarze (0)