Pojawienie się zwierzęcia w domu wiąże się z wielką radością. Każde z nich jednak kiedyś zakończy życie, czemu towarzyszy smutek, łzy, bywa, że i rozpacz. Ale co zrobić ze zwierzęciem po jego śmierci? Polskie prawo w tym zakresie jest bezlitosne.
W czasie, w którym właściciele domów inwestują w fotowoltaikę i pompy ciepła, samorządy poszukują nowych alternatyw. Jedną z najbardziej kuszących jest pozyskiwanie wodoru z biomasy. Jakie możliwości daje polskim miastom „paliwo przyszłości”? Global Hydrogen to spółka będąca autorem technologii pozyskiwania zielonego wodoru z mobilnych reaktorów kontenerowych. Z Manfredem Schatovichem, przewodniczącym rady nadzorczej Global Hydrogen, rozmawia Nina Kinitz.
Wiele jest czynników wymagających uwzględnienia w procesie projektowania układu warstw zapewniających właściwe warunki do uprawy roślin na utwardzonych powierzchniach architektonicznych. Jakie uwarunkowania dotyczą tego rodzaju struktur?
Przepisy unijne i KPOŚK stanowią odpowiedź na problem zanieczyszczenia środowiska ściekami dla aglomeracji, czyli dużych skupisk ludności. Im większe zagęszczenie ludzi na jednym obszarze, tym większe problemy w zakresie samooczyszczania ma środowisko. Dlatego też już od starożytności starano się wyposażać miasta w kanalizację. Obecne czasy przynoszą nam jednak nowe wyzwanie – proces suburbanizacji. Mieszkańcy miast bardzo chętnie przenoszą się na tereny podmiejskie, których stopień skanalizowania (choć ulega poprawie) nadal nie jest na takim samym poziomie jak na terenach miejskich.
Bardzo często zdarza się, że zamierzenia inwestycyjne użytkowników nieruchomości kolidują z drzewami lub krzewami znajdującymi się na jej terenie. W związku z tym pojawiają się pytania, czy w pierwszej kolejności powinny być wydane decyzje stanowiące podstawę realizacji procesu inwestycyjnego, czy też te zezwalające na usunięcie drzew lub krzewów.