Wykonywanie pomiarów zanieczyszczeń powietrza w sposób ciągły przy zastosowaniu metod czujnikowych, w tym substancji o charakterze zapachowym, daje możliwość określenia ich dokładnej charakterystyki i zmienności stężeń w ujęciu czasowym oraz w wielu przypadkach może być ekonomicznie uzasadnione. W przypadku konieczności badań rozkładów przestrzennych stężeń, również w sytuacji epizodów podwyższonych stężeń związków odorogennych, wybrane czujniki lub ich układy mogą być zainstalowane na platformach mobilnych typu dron.
Zmiana klimatu i rosnąca degradacja środowiska niosą za sobą zagrożenia i wyzwania. Aby im sprostać, Unia Europejska stworzyła nową strategię – plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, tzw. Europejski Zielony Ład.
Kiedy pod koniec 2017 r. pojawił się niespodziewanie projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zmieniający całkowicie obowiązujący od 15 lat model regulacji sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, wszyscy zastanawialiśmy się, jak nowe rozwiązania będą funkcjonowały w praktyce. Czy odebranie części kompetencji organom gminy i powierzenie ich dyrektorom regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie to dobry pomysł? Czy możliwe będzie realne oszacowanie kosztów działalności przedsiębiorstw w 3-letniej perspektywie, w której od teraz miały obowiązywać taryfy?
Ulga B+R, a w zasadzie ulga na działalność badawczo-rozwojową, została wprowadzona do polskiego systemu podatkowego 1 stycznia 2016 r. Podatnicy prowadzący działalność określoną jako badawczo-rozwojowa mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na badania i rozwój. W praktyce, obok samego zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, po spełnieniu odpowiednich warunków można ponownie wykorzystać ten sam wydatek poprzez obniżenie podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym.
Drzewa są ponadczasowym dobrem, o które powinniśmy należycie dbać, tak aby móc je przekazać przyszłym pokoleniom. Wraz z postępującymi zmianami klimatu oraz odczuwalnymi ich skutkami drzewa stają się elementem miasta na wagę złota.