Wielu z nas nie chce mieszkać blisko oczyszczalni ścieków, a głównym powodem jest obawa związana z odczuwaniem nieprzyjemnych zapachów. Podobnie jak w przypadku pozostałych inwestycji związanych z emisją odorów, np. budową składowisk odpadów, zakładów przetwarzających odpady, kompostowni, ferm hodowlanych, również budowa nowej oczyszczalni może się wiązać z protestami mieszkańców – choć jest to inwestycja kluczowa dla rozwoju gminy.
Zanieczyszczenie środowiska związkami ropopochodnymi może prowadzić do poważnych katastrof i jest jednym z najważniejszych problemów ekologicznych, szczególnie dla wód. Migracja produktów naftowych w postaci benzyny, olejów napędowych i silnikowych, smarów itp. do gleb i gruntów oraz otwartych zbiorników wodnych może powodować poważne następstwa, wynikające z silnie toksycznego i kancerogennego charakteru tych substancji.
miny, realizując zadania przewidziane Ustawą z 20 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (dalej: ustawa węglowa), są uprawnione do podejmowania współpracy kontraktowej z innymi gminami. Jej zawiązanie oraz realizacja nie wymagają spełnienia jakichkolwiek przesłanek, w szczególności może odbywać się to bez stosowania reżimu ustawy Prawo zamówień publicznych czy wymogów warunkujących prawnie dopuszczalną współpracę in house o charakterze horyzontalnym.
W artykule „Renowacja studni wodociągowych” („Wodociągi i Kanalizacja” 10/2022) omówiono przyczyny spadku wydajności starych studni, rozwój konstrukcji studni zastępczych i metod renowacji studni na podstawie doświadczeń Wojewódzkich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy z lat 90. ubiegłego wieku, a następnie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. Renowacje studni są w obecnych, trudnych dla wodociągów czasach prostym sposobem na ograniczenie kosztów energii elektrycznej potrzebnej do pracy pomp głębinowych i sposobem na wydłużenie żywotności studni. Renowacje mogą częściowo rozwiązać problemy spadku wydajności studni w trakcie suszy hydrogeologicznej w rejonie odwodnień górniczych czy w sezonie wegetacyjnym na obszarach terenów rolnych, kiedy znacznie obniża się rejonowo poziom wód gruntowych. W sytuacji dodatkowej kolmatacji czynnych tam studni pobór wody z ujęcia pracującego w takich warunkach może być trudny lub wręcz niemożliwy.
Miejsce spoczynku zmarłych jest i było traktowane w różnoraki sposób w zależności od kultury. Choć mało kto ma tego świadomość, również obraz cmentarzy w polskich miastach zmienił się diametralnie na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Dawniej były to miejsca nieczyste i wyrzucone poza mury miejskie. Nic dziwnego – stanowiły rezerwuar chorób i przyciągały głównie typów spod ciemnej gwiazdy.