Trudna sytuacja na rynku energetycznym w Polsce, wywołana przede wszystkim wojną w Ukrainie oraz zależnościami od rosyjskiego agresora (gaz, węgiel kopalny), sprawiła, że poszukuje się alternatyw. Jedną z nich są instalacje biogazowe, które oprócz zysków ekonomicznych i możliwości stworzenia bezpiecznej energetycznie Polski niosą za sobą również szereg korzyści ekologicznych.
Przedstawiamy fragment raportu „Branża tworzyw sztucznych 2022”, przygotowanego przez Fundację Plastics Europe Polska. Skupiliśmy się, oczywiście, na zagadnieniach dotyczących zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w Polsce.
Co roku, kiedy wiosną albo latem przejeżdżamy przez tereny wiejskie, gołym okiem widzimy na polach piękny rzepak, pszenicę albo inne rośliny. Wydaje nam się, że nic się nie zmienia. To jednak tylko złudzenie. Na polach są bowiem ciągle nowe rośliny i ich nowe odmiany – coraz doskonalsze, bo bardziej dostosowane do zmian klimatu, a więc np. bardziej odporne na suszę, zaś w zimie na niskie temperatury.
W ostatnim czasie nie tylko słyszymy o zmianach klimatu, ale też sami doświadczamy tych zmian i ich skutków. Coraz częściej występujące ulewne deszcze o dużym natężeniu, uporczywe upały, susze stanowią wyzwanie dla terenów silnie zurbanizowanych, wymuszają na władzach samorządów podejmowanie odpowiednich działań ukierunkowanych na adaptację do zachodzących dynamicznych zmian klimatu.
W przepisach związanych z ochroną środowiska sporą rolę, jako środek prawny służący osiąganiu celów ochronnych, odgrywają instrumenty finansowo-prawne, w tym różnego rodzaju opłaty. Wśród nich stosunkowo najdłużej funkcjonują regulowane obecnie przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska (Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska – t.j. DzU z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm., dalej jako P.o.ś.) opłaty za korzystanie ze środowiska.