1 / 6

Dwa bloki z 94 mieszkaniami komunalnymi powstaną na Nowym Mieście w Poznaniu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 12 mln zł.

Na realizację inwestycji przy poznańskiej ul. abp. Dymka Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu otrzymał dotację z Funduszu Dopłat, rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego  i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą 4,6 mln zł, co stanowi 35 proc. kosztów budowy.

Praca wre

– Atmosfera wokół planów inwestycyjnych i prac miasta w zakresie polityki mieszkaniowej jest niezwykle gorąca. Już nie tylko prace projektowe, ale także budowlane są bardzo mocno zaawansowane – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

–  Przewidujemy, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku, tak, aby pierwsi mieszkańcy mogli wprowadzić się przed końcem 2017 r. – dodaje Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

Stawki czynszu w nowych mieszkaniach komunalnych będą dostępne dla słabiej uposażonych mieszkańców Poznania. Mieszkania będą miały po dwa pokoje o powierzchni ok. 50 m2 oraz balkon.

Lokale będą posiadały panele na podłogach, płytki kuchenne i w pełni wyposażoną łazienkę. Projektant zaplanował także dostosowanie sześciu mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Łącznie w dwóch czterokondygnacyjnych blokach powstanie 94 mieszkaniami oraz 2 lokale użytkowe. Przy budynkach będzie plac zabaw dla dzieci, nowe drogi i chodniki, parkingi oraz tereny zieleni. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do nowych mieszkań przed końcem tego roku.

W oczekiwaniu na kolejne inwestycje

Obecnie na nowe mieszkania komunalne w Poznaniu czeka 2500 rodzin, a kolejne kilka tysięcy to osoby mieszkające w warunkach poniżej standardów, np. na działkach.

Inwestycja przy ul. Dymka w Poznaniu to trzecie z kolei przedsięwzięcie realizowanego przez spółkę programu budowy mieszkań komunalnych. W grudniu zakończyła się budowa 62 mieszkań przy ul. Rubież na Naramowicach, prawie 100 lokali powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie przy ul. Bolka.

Z kolei – jak zapowiada Arkadiusz Stasica – w  marcu rozpocznie się kolejna budowa 48 komunalnych mieszkań przy ul. Zawady. W planach spółki jest także budowa mieszkań przy ul. Opolskiej (300), ul. Biskupińskiej (150), ul. Nadolnik (60), ul. Darzyborskiej (32), ul. Hulewiczów (48) oraz przy ul. Kopanina (192).

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj