Program wsparcia budowy komunalnych biogazowni - ma ruszyć w lutym

Program wsparcia budowy komunalnych biogazowni - ma ruszyć w lutym
Bartłomiej Leśniewski
16.01.2023, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Na połowę lutego przewidywane jest uruchomienie naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” – ustaliliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Celem programu jest, jak czytamy w dokumencie opracowanym przez Wydział Ekspertyz i Prac Naukowo-Badawczych NFOŚi GW jest „promowanie wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji przy wykorzystaniu biogazu komunalnego”.

Elastyczne kryteria

Program wspierać będzie lokalne inicjatywy przewidujące budowę i rozbudowę lokalnych biogazowni. Mechanizm działania oparto na funkcjonującym już programie wspierania budowy spalarni. Pieniądze (wg wstępnych założeń 1,5 mld zł.) na program pochodzić mają z Funduszu Modernizacyjnego NFOŚiGW, przeznaczone mają być albo na dotację albo na pożyczkę, która przeznaczona ma być budowę i rozbudowę instalacji do produkcji biogazu. Program ma być na tyle elastyczny, by w miarę potrzeb objąć nim nie tylko np. same fermentery, ale ogół potrzebnych do produkcji biogazu instalacji.

– To jeden z naszych priorytetów. Jesteśmy już po etapie rozpoznania potrzeb rynkowych, odnotowujemy spore zainteresowanie udziałem w samym programie. Dopinamy już ostatnie szczegóły. Sądzę, że w kilka tygodni ogłosimy je, tak by móc już w połowie lutego zacząć nabór chętnych – mówi Jarosław Roliński, dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podstawy prawne

Jak zapewnia NFOŚIGW program jest zgodny z legislacją Unii Europejskiej, w tym z art. 10d dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE oraz z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1001 z dnia 9 lipca 2020 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich.

– Program przyczyni się do osiągnięcia celów ramowych dotyczących klimatu i energetyki określonych na poziomie krajowym oraz celów długoterminowych określonych w Porozumieniu Paryskim – zapewnia fundusz.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024