Instalacja, w której skład wchodzi 219 kolektorów słonecznych, przyniesie oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody.

Montaż kolektorów słonecznych w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość projektu wynosi ponad 2,1 mln zł. Trwające od listopada zeszłego roku prace, realizowane w formule „zaprojektuj i buduj”, dobiegają końca.

– Każda zaoszczędzona złotówka w ochronie zdrowia liczy się podwójnie. Dzięki montażowi kolektorów słonecznych w naszym radomskim szpitalu mamy szansę na znaczne oszczędności. I to jest bardzo dobra wiadomość. Instalacja ponad 200 paneli słonecznych to też gwarancja osiągnięcia efektu ekologicznego – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Powierzchnia farmy solarnej wynosi 506 m². Za sprawną pracę 219 paneli odpowiada instalacja, w której skład wchodzi m.in. pięć zbiorników buforowych, w których można pomieścić łącznie 25 m³ wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę tak dużego zespołu jakim jest radomska placówka to około 42 m³. Na potrzeby instalacji wybudowano nowy budynek kotłowni o powierzchni 73 m² z odrębnym wejściem. Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami realizacja projektu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet o około 20 proc. rocznie. Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją. Dzięki przeprowadzonej instalacji w skali roku do atmosfery trafi o ponad 40 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas.

Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego (prawie 890 tys. zł) prowadzone są także prace termomodernizacyjne pawilonów szpitalnych nr 1 i 5. Zgodnie z harmonogramem zakończą się jeszcze w tym roku. W ich ramach będą m.in.: ocieplone ściany i stropodachy, wymienione okna i drzwi zewnętrzne, zmodernizowane instalacje c.w.u i c.o. Ważnym elementem inwestycji jest wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz montaż ogniw fotowoltaicznych w budynkach. Całkowita wartość projektu to ponad 4,6 mln zł.

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj