Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Radomski szpital zaoszczędzi dzięki kolektorom słonecznym

Radomski szpital zaoszczędzi dzięki kolektorom słonecznym
ml
22.08.2016, o godz. 8:50
czas czytania: około 2 minut
0

Instalacja, w której skład wchodzi 219 kolektorów słonecznych, przyniesie oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Montaż kolektorów słonecznych w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość projektu wynosi ponad 2,1 mln zł. Trwające od listopada zeszłego roku prace, realizowane w formule „zaprojektuj i buduj”, dobiegają końca.

– Każda zaoszczędzona złotówka w ochronie zdrowia liczy się podwójnie. Dzięki montażowi kolektorów słonecznych w naszym radomskim szpitalu mamy szansę na znaczne oszczędności. I to jest bardzo dobra wiadomość. Instalacja ponad 200 paneli słonecznych to też gwarancja osiągnięcia efektu ekologicznego – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Powierzchnia farmy solarnej wynosi 506 m². Za sprawną pracę 219 paneli odpowiada instalacja, w której skład wchodzi m.in. pięć zbiorników buforowych, w których można pomieścić łącznie 25 m³ wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę tak dużego zespołu jakim jest radomska placówka to około 42 m³. Na potrzeby instalacji wybudowano nowy budynek kotłowni o powierzchni 73 m² z odrębnym wejściem. Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami realizacja projektu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet o około 20 proc. rocznie. Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją. Dzięki przeprowadzonej instalacji w skali roku do atmosfery trafi o ponad 40 ton dwutlenku węgla mniej niż dotychczas.

Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego (prawie 890 tys. zł) prowadzone są także prace termomodernizacyjne pawilonów szpitalnych nr 1 i 5. Zgodnie z harmonogramem zakończą się jeszcze w tym roku. W ich ramach będą m.in.: ocieplone ściany i stropodachy, wymienione okna i drzwi zewnętrzne, zmodernizowane instalacje c.w.u i c.o. Ważnym elementem inwestycji jest wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz montaż ogniw fotowoltaicznych w budynkach. Całkowita wartość projektu to ponad 4,6 mln zł.

 

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Bez kategorii
css.php
Copyright © 2024