Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Rośliny w Warszawie pod elektronicznym nadzorem

Rośliny w Warszawie pod elektronicznym nadzorem
dom
26.05.2018, o godz. 8:00
czas czytania: około 2 minut
0

Dr hab. Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) opracował nowatorski system ochrony zieleni przed szkodliwymi czynnikami iPlant, który funkcjonować będzie w zrewitalizowanej Rotundzie PKO w Warszawie. Elektronika spowodowuje, że rośliny same będą informować o swoich potrzebach i zagrożeniach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Ściany zrewitalizowanej Rotundy PKO w Warszawie będzie zdobić naturalna zieleń. Opracowany przez dr hab. Hazema M. Kalajiego z SGGW system iPlant zakłada, że rośliny będą same na bieżąco informować o stresie, na jaki będą narażone w centrum stolicy w wyniku działania hałasu czy spalin. System zdalnego monitorowania zieleni opiera się bowiem na nieinwazyjnym pomiarze fluorescencji chlorofilu. Zmiany we fluorescencji to właśnie sposób, w jaki rośliny “komunikują” się z nami.

– Informacje te można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia – flourymetru. Rośliny reagują na różne czynniki stresogenne: wzrost temperatury, zasolenia, niedobór jakichś składników odżywczych czy obecność metali ciężkich. Gdy pojawią się problemy, wysyłane sygnały mają różną od optymalnej wartość – zależną od rodzaju i stopnia nasilenia stresora. Dzięki temu, że je mierzymy, dowiadujemy się, że roślinie coś dolega – powiedział dr Kalaji.

Sygnały fluorescencji będzie zbierać specjalne urządzenie zamontowane w kamerze. Gdy w którymś z monitorowanych parametrów wystąpi niepokojąca zmiana, komputer zawiadomi o tym odpowiednią osobę, odpowiedzialną za stan żywotności roślin. System ostrzeżeń dla konkretnych parametrów pozwoli na szybką reakcję.

– Jeśli wskazania dla danego czynnika spadną poniżej ustalonego progu, właściwa aplikacja nas o tym powiadomi. Wtedy będziemy mogli zareagować i wysłać zespół techniczny, który sprawdzi źródło problemu i postara się je naprawić lub usunąć, aby zapobiec jego dalszemu negatywnemu oddziaływaniu na rośliny – tłumaczy dr Kalaji.

Ten sam system zamontowano już w sadach doświadczalnych SGGW, gdzie pomaga dbać o stan jabłek. Wcześniej, aby sprawdzić czy wszystko z nimi w porządku, do magazynu gdzie się je przechowuje każdorazowo musiał wchodzić człowiek. Wiązało się to jednak z wpuszczeniem do pomieszczenia tlenu i podwyższeniem panującej w nim temperatury. Tymczasem nowatorski system iPlant samodzielnie reguluje panujące w magazynie warunki, nie narażając roślin na niepotrzebny stres.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023