Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Rząd zaostrza walkę ze smogiem. Będą roczne raporty i kontrola sprzedawców pieców

Rząd zaostrza walkę ze smogiem. Będą roczne raporty i kontrola sprzedawców pieców
szp
22.05.2019, o godz. 11:12
czas czytania: około 1 minuty
0

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw Prawo ochrony środowiska i o Inspekcji Handlowej. Obie zakładają walkę ze smogiem oraz uszczelnienie handlu tzw. kopciuchami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska. Zakłada on m.in., że jeśli poziomy alarmowe dla pyłów w danej strefie zostaną przekroczone, wówczas samorządy będą musiały szybciej wdrażać rozwiązania mające na celu walkę ze smogiem.

Coroczne raporty

Kontrolą tych działań zajmą się zarządy województw. Marszałkowie otrzymają też obowiązek przekazywania resortowi środowiska, do 30 marca każdego roku, raportu z wdrażanych działań.

W maju 2018 unijny Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że w latach 2007-2015 Polska nie podjęła wystarczających działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Projekt nowelizacji to pokłosie unijnego orzecznictwa.

Wojna z „kopciuchami”

Na ochronę jakości powietrza ma wpłynąć nowelizacja ustawy o Inspekcji Handlowej przedłożona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zakłada ona możliwość kontroli w punktach zajmujących się sprzedażą pieców.

To z kolei pokłosie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe będących jednym z elementów rządowego programy „Czyste Powietrze”. Wprowadziło ono wymagania dla kotłów (0-500 kW). Od 1 października 2017 r. restrykcyjne wymagania dotyczą emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych i oraz pyłu, a także zakazu stosowania rusztu awaryjnego.

Według szacunków resortu sprzedaż pieców niespełniających wymogów to aż 20-25 proc. rynku, około 250 tys. sztuk rocznie. Teraz z handel nimi ma grozić grzywna w wysokości co najmniej 10 tys. zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Bez kategorii
css.php
Copyright © 2024