Reklama

envicon 2023 ad1a

Rzeszów. Jest kanalizacja w Zwięczycy

Rzeszów. Jest kanalizacja w Zwięczycy
PU/PAP
14.12.2021, o godz. 9:27
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 3 mln zł kosztowała budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w dzielnicy Zwięczyca w Rzeszowie. Dodatkowo powstała też pompowania wody, która kosztowała blisko 1,7 mln zł. Z inwestycji korzystać będą mieszkańcy powstającego osiedla Carpatia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Na terenie, na którym powstaje osiedle nie było dotychczas sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, dlatego te inwestycje musiały zostać zrealizowane od podstaw.

– Do tego konieczne było także wybudowanie pompowni, która zapewni odpowiednie ciśnienie wody dla dużego osiedla, które będzie się składać z dziewięciu budynków mieszkalnych – mówi Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

2,5 km sieci

Inwestycje zrealizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie, które wybudowało tam blisko 1200 metrów sieci wodociągowej oraz ponad 1300 metrów sieci kanalizacyjnej. Sieć wodociągowa kosztowała ponad 1,8 mln zł, a kanalizacyjna blisko 1,5 mln zł. Z nowej kanalizacji już korzysta m.in. niedawno wybudowana przy ulicy Przemysłowej stacja paliw.

Nowa pompownia

Gotowa jest już również pompownia wody, która kosztowała blisko 1,7 mln zł. Dostarczy wodę do celów konsumpcyjnych dla mieszkańców osiedla Carpatia siecią wodociągową o długości 1173 metrów i średnicy 450 mm. MPWiK zapewni także wodę do celów przeciwpożarowych.

– Będzie tam pracować siedem pomp. Zostały już zainstalowane i są w stanie przepompować 576 metrów sześciennych wody na godzinę – informuje Artur Gernand.

Zaplanowano już próbny rozruch pomp. Nie odbył się jeszcze, bo MPWiK ciągle czeka na podłączenie energii elektrycznej przez PGE.

– Trwają ostanie prace porządkowe po zakończeniu budowy. Pompownia jest ogrodzona, a teren wokół niej zagospodarowany i uporządkowany – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownica działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.

Przyciągnąć inwestorów

Ze względu na charakter inwestycji, w uzbrojenie tej części miasta zainwestowano około 5 mln zł. Nie tylko ze względu na zaopatrzenie w wodę i odebranie ścieków z nowego osiedla.

– Bo to bardzo ważna inwestycja. To także uzbrojenie innych terenów w tej okolicy, bo sieci, by dotrzeć do osiedla, przechodzą przez inne działki podnosząc ich znaczenie i przydatność inwestycyjną. Co za tym idzie, mogą skupić na sobie większe zainteresowanie inwestorów terenami w południo-zachodniej części Rzeszowa – mówi Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Rzeszowie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023