W niespełna trzy miesiące rozebrano główny gmach dworca kolejowego w Częstochowie – jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Postmodernistyczny budynek, użytkowany przez 30 lat, zastąpi mniejszy kompleks. Cała inwestycja o wartości 145,6 mln zł ma zostać ukończona jesienią 2027 r.
Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej rozpoczęły przyjmowanie wniosków o dofinansowanie przydomowych instalacji do gromadzenia i wykorzystywania wód opadowych. Dotacja może pokryć do 90 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 8 tys. zł. Budżet programu Mikroretencja wynosi 173 mln zł.
Sejmik Województwa Małopolskiego udzielił marszałkowi Łukaszowi Smółce i zarządowi województwa absolutorium z wykonania budżetu oraz wotum zaufania za 2025 r. Za przyjęciem obu uchwał opowiedzieli się przede wszystkim radni Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw głosowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, którzy zakwestionowali część wydatków samorządu.
Radni sejmiku woj. śląskiego w poniedziałek przyjęli stanowisko popierające utworzenie obszaru chronionego krajobrazu w Parku Śląskim. Wicemarszałkini Joanna Bojczuk zapowiedziała, że wkrótce powołany zostanie zespół roboczy z udziałem społeczników.
Tegoroczny sezon wakacyjny rozpoczęło Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) - operator zabytkowej kolei wąskotorowej, która łączy Bytom z Miasteczkiem Śląskim. SGKW zaprasza też w najbliższy piątek na pierwszą tegoroczną Nocną Szychtę: wieczorno-nocny przejazd z atrakcjami.











