Wszystkie gminy zachowają niezależność, władze gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach – powiedział poseł PiS Jacek Sasin, odnosząc się do projektu ustawy PiS o ustroju Warszawy.

Według projektu, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Sasin powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że po wprowadzeniu zmian, wszystkie gminy zachowają swoją niezależność, a władze tych gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach.

– Wszystkie kompetencje, które realizują gminy będą w dalszym ciągu realizowane na poziomie gminnym, te gminy będą miały swoje budżety, konstruowane, według tych założeń, które są regulowane w ustawie o samorządzie gminnym – podkreślił Sasin.

Jak dodał, projekt ustawy autorstwa PiS “nie dotyczy jakichkolwiek zmian (dotyczących) samorządności na poziomie podstawowym, gminnym”.

Poseł PiS powiedział, że zmiany będą dotyczyły m.in. komunikacji publicznej. – Będziemy mieli jedną komunikację zbiorową, z jednym biletem dostępnym na całym obszarze metropolitalnym, ta komunikacja będzie zarządzana przez Zarząd Transportu Miejskiego na poziomie metropolii warszawskiej, czyli miasta stołecznego Warszawy – powiedział.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj