Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Śląsk: od 29 marca ostatni nabór do termomodernizacji bloków i kamienic

Śląsk: od 29 marca ostatni nabór do termomodernizacji bloków i kamienic
PAP
05.03.2021, o godz. 8:25
czas czytania: około 3 minut
0

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeprowadzi 6 nabór wniosków na dotacje do termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w woj. śląskim. Można je będzie składać od 29 marca do 28 maja br. Pula środków to 50 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wsparcie pochodzi z tzw. poddziałania 1.7.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez katowicki WFOŚiG programu „kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko–dąbrowskiej”, z budżetem określanym na ok. 1 mld zł.

Dotąd katowicki Fundusz przeprowadził pięć naborów do konkursów tego poddziałania. Po zmianie POIiŚ z 2019 r. w poprzednim i ostatnim naborze, trwającym w lipcu i sierpniu ub. roku, obok spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogły uczestniczyć gminy. O perspektywie ogłoszenia szóstego naboru do poddziałania 1.7.1. biuro prasowe WFOŚiGW informowało przed miesiącem.

W środę katowicki WFOŚiGW potwierdził tę zapowiedź, ogłaszając konkurs i uściślając, że nabór wniosków odbędzie się od 29 marca do 28 maja 2021 r. „Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, bo to już ostatnia szansa na zdobycie pieniędzy z tej unijnej perspektywy” – powiedział cytowany w środowej informacji prezes katowickiego Funduszu Tomasz Bednarek.

„Jako instytucja wdrażająca do rozdysponowania mamy 50 mln zł, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, to mamy możliwość zwiększenia puli środków. Tak jak w poprzednim konkursie, kiedy tę kwotę prawie podwoiliśmy, do ponad 92 mln zł” – przypomniał Bednarek.

Wskazał, że gminy, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe, które mogą się ubiegać o środki zapowiedzianego naboru, mają teraz czas na przygotowanie pełnej dokumentacji. Podkreślił, że do wypełnienia i złożenia wniosku konieczny jest przede wszystkim audyt energetyczny budynku przeznaczonego do kompleksowej termomodernizacji.

„Poza tym beneficjenci muszą skonstruować tzw. montaż finansowy inwestycji. Projekt musi też posiadać wszystkie wymagane prawem zgłoszenia, pozwolenia i inne wymagane zgody na realizacje – wyjaśnił kierownik zespołu wdrażania i koordynowania projektów POIiŚ w katowickim Funduszu Mariusz Janas.

W poprzednim konkursie dofinansowanych zostało 39 projektów, łączną kwotą ponad 92 mln zł. Największą dotację, blisko 20 mln zł, otrzyma Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa. Kompleksową termomodernizację przejdą należące do niej 52 wielorodzinne budynki mieszkalne (657 gospodarstw domowych). Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ok. 32,5 mln zł. Według planów prace powinny zakończyć się we wrześniu 2022 r.

Drugie co do wielkości i najwyższe dofinansowanie wśród gmin otrzyma Rybnik – niemal 17 mln zł. Środki będą przeznaczone na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła 27 budynków (409 gospodarstw domowych) w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce. Termomodernizację przejdzie również m.in. 19 budynków wielorodzinnych na terenie Zawiercia (z blisko 250 mieszkaniami) – tamtejsze projekty zostaną dofinansowane kwotą ponad 10 mln zł.

Efektem poprzedniego, czwartego naboru katowickiego WFOŚiGW do poddziałania 1.7.1., było 70 umów i blisko 170 mln zł, przekazanych na rzecz samorządów i spółdzielni mieszkaniowych. Łączna suma dofinansowania po pięciu edycjach konkursu wynosi blisko 327 mln zł. Pieniądze te wspierają modernizację energetyczną 663 budynków (15 tys. 479 gospodarstw domowych).

W działaniu 1.7. POIiŚ przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w woj. śląskim, 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu oraz 1.7.3. – promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej.

Alokacja całego programu „kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko–dąbrowskiej” to ok. 1 mld zł, z czego w połowie ub. roku zakontraktowane było ok. 60 proc. Największe środki mają trafić na poddziałanie 1.7.1.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2023