Reklama

envicon 2023 ad1a

Sondaż: Polacy wolą zieloną energię

Sondaż: Polacy wolą zieloną energię
R.G.
10.08.2022, o godz. 7:43
czas czytania: około 2 minut
0

Badania Instytutu IBRiS dowodzą, że Polacy w przewadze popierają inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE). Spory procent z nas jest za zwiększeniem wydobycia krajowego węgla i budową atomowych elektrowni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zgodnie z wynikami najświeższego sondażu (koniec lipca br.), przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Społecznej IBRiS, blisko 80 proc. ankietowanych Polaków uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego nasz kraj powinien rozwijać odnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim farmy wiatrowe i słoneczne, a także elektrownie wodne.

Terminale i dywersyfikacja dostaw gazu

Kolejna zauważalna tendencja to również wysokie poparcie dla pomysłu budowy terminali gazowych i zwiększania importu tego surowca z różnych stron świata. Opowiada się za tym blisko połowa respondentów, co daje drugie miejsce wśród wskazań ankietowanych.

Natomiast zwolenników większego wydobycia węgla na obszarze Polski odnotowano 44,6 proc., a budowę elektrowni atomowych poparło prawie 40 proc. respondentów.

Nie dla rosyjskiego węgla

Za zniesieniem embarga na węgiel z Rosji opowiedziało się jedynie 12,6 proc. badanych.

– Zawsze gdy zostaną zaspokojone elementarne potrzeby życiowe, większą uwagę zwraca się na jakość życia. I większe znaczenie ma ekologia – wyjaśnia prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co tam panie w polityce?

– Podkreślić należy, że poparcie dla odnawialnych źródeł energii jest niezależne od preferencji politycznych. Polacy bardziej realistycznie patrzą na problematykę energetyczną niż nasz rząd – wyjaśnia Marek Józefiak, przedstawiciel organizacji Greenpeace Polska.

Sondaż IBRiS pokazuje również, że zielone źródła energii popiera 86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 90 proc. PO i 96 proc. Lewicy. A wśród głosujących na PSL i Kukiz’15 wynosi ono 59 proc.

Podczas badań ankietowani mieli możliwość wyboru kilku odpowiedzi. Badanie technikami CATI przeprowadzono w dniach 29-30 lipca br. na próbie 1100 respondentów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023