Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Stacja uzdatniania wody za 20 mln zł

Stacja uzdatniania wody za 20 mln zł
17.03.2020, o godz. 6:34
czas czytania: około 2 minut
1

W poniedziałek została uruchomiona stacja uzdatniania wody w Szopach w powiecie elbląskim. Koszt budowy inwestycji wyniósł 20 mln zł. Stacja budowana była przez 2 lata.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Obiekt będzie dostarczał wodę dla miasta Elbląg, pokrywając  jego zapotrzebowanie w jednej trzeciej. Uzdatniona w szopskiej stacji woda będzie zaopatrywała sieć miejską Elbląga od ulicy Nowodworskiej w kierunku południowo-zachodniej, zachodniej i centralnej części miasta, a dalej przez rejon Modrzewiny dopłynie do Krasnego Lasu i Próchnika.

W dalsze dwie trzecie wodnych zasobów miejskich, Elbląg zaopatrują stacje Królewiecka i Malborska.

Elbląska historia uzdatniania wody rozpoczęła się w 1995 r., wybudowana bowiem w 1987 r. studnia dostarczała miastu wody nieuzdatnionej. Pierwszym sposobem oczyszczania wody w Elblągu była metoda skandynawska i stosowano ją przez 24 lata.

Stacja uzdatniania w wody w Szopach obejmuje dziewięć studni, które mają głębokość do 150 metrów. Niestety woda pobierana z takiej głębokości zawiera zwiększone dawki substancji chemicznych, takich jak: żelazo, mangan, amoniak, wyróżnia ją także mętna barwa. Urządzeniami pracującymi na  stacji uzdatniania wody są: hala filtrów, pomp, osadnik wód popłucznych, a także dwa rezerwuary wody czystej. Urządzenia te będą pracowały bez konieczności stałej obsługi poprzez automatyzację ich pracy polegającej na podglądzie i zapisie parametrów.

Tak przygotowana infrastruktura ma za zadanie zredukować naturalne zanieczyszczenia pobieranej wody w celu dostarczenia czystej mieszkańcom Elbląga. Dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Szopach, Andrzej Kurkiewicz chwali nowoczesność obiektu na skutek stosowania ekologicznych technologii w procesie ogrzewania infrastruktury obiektu, które uzyskuje się z energii przepływającej wody.

Kolejnym planowanym krokiem miasta, skierowanym w kierunku działań na rzecz ochrony środowiska miasta jest wybudowanie oczyszczalni ścieków.

GDDKiA: przetarg na przepompownię deszczówki w Katowicach

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Paweł

Komentarz #47146 dodany 2020-03-17 14:21:28

Chciałbym tylko delikatnie zauważyć, że nie ma czegoś takiego jak "mętna barwa". Autorowi prawdopodobnie chodziło o mętność i barwę... Pozdrawiam.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024