O ponad 70 proc. wzrosła liczba osób korzystających z komunikacji publicznej w Starachowicach (Świętokrzyskie), odkąd jest ona bezpłatna.

Bezpłatna komunikacja miejska w Starachowicach funkcjonuje od 1 kwietnia 2022 roku. Mogą z niej korzystać mieszkańcy miasta i osoby płacące tutaj podatki

 To nie prima aprilis

– To rozwiązanie w związku z datą wprowadzenia projektu w życie wielu traktowało jako prima aprilisowy żart. Tymczasem stało się rzeczywistością, do której mieszkańcy Starachowic się przyzwyczaili i chętnie z niej korzystają – powiedział Marek Materek, prezydent Starachowic podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że z komunikacji miejskiej korzysta obecnie około 71 proc. więcej osób niż rok wcześniej (około 253 tys. osób miesięcznie). – Ten przyrost jest ogromny. Bardzo się z tego cieszymy i dziękujemy wszystkim pasażerom komunikacji miejskiej. Bo to oni każdego dnia udowadniają, że to rozwiązanie wprowadzone w Starachowicach miało głębokie uzasadnienie – podkreślił Materek.

Ile to kosztuje

W ubiegłym roku do komunikacji publicznej miasto dopłaciło około 9,5 mln zł, a dochody z biletów wyniosły… sześć razy mniej, ledwie 1,7 mln zł. Prezydent szacuje, że w tym roku miasto dołoży około 12 mln zł. Za to mieszkańcy nie zapłacą już nic.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej zostało połączone z realizacją większego projektu, sfinansowanego ze środków europejskich i rządowych. Związany on jest m.in. z zakupem 20 niskopodłogowych, ekologicznych autobusów na gaz sprężony CNG. Podkreślił, że te autobusy zostały wyprodukowane w Starachowicach i służą teraz mieszkańcom tego miasta.

Pasażerowie szczęśliwsi od kierowców

– Wybudowaliśmy też stację tankowania autobusów na CNG przy ulicy Radomskiej. Wybudowane zostały też warsztat, myjnia i centrum dyspozytorskie po to, aby poprawić warunki pracy dla pracowników komunikacji miejskiej – powiedział Materek. Dodał, że w ramach tego projektu przebudowane i zmodernizowane zostały też ulice Konstytucji 3 maja, Parkowa, Kilińskiego i fragment ulicy Partyzantów.

Miasto realizuje też projekt budowy ścieżek rowerowych. – Kończymy prace związane z przebudową ulic 3 Maja i Kopalnianej, gdzie powstają ciągi rowerowe. Zmodernizowana została też ścieżka rowerowa przy ulicy Staszica. Teraz będziemy przystępowali do wykonania ścieżek rowerowych przy ulicach Piłsudskiego, Na Szlakowisku, Szkolnej i Radomskiej na odcinku od Batalionów Chłopskich do Szkolnej – poinformował prezydent. Zaznaczył, że celem tych inwestycji jest to, aby jak najwięcej uczniów i pracowników starachowickich firm mogło dojechać do szkoły i pracy rowerem.

– Żeby to był wybór między komunikacją miejską a rowerem. Aby jak najmniej osób na terenie naszego miasta używało samochodów. Z badań naukowców na całym świecie wynika, że miasta, które postawiły na taką formę komunikacji, czyli rower, komunikacja piesza i publiczna, to ich mieszkańcy uznają je za najszczęśliwsze miejsca do życia – podkreślił Materek.

Czytaj więcej

Skomentuj