Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Świat potrzebuje więcej energii. Gaz wyprzedzi węgiel?

Świat potrzebuje więcej energii. Gaz wyprzedzi węgiel?
sm
14.11.2018, o godz. 11:51
czas czytania: około 2 minut
0

Do 2040 r. światowy popyt na energię wzrośnie o ponad jedną czwartą - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) w dorocznym raporcie "World Energy Outlook". Na światowym rynku energii dojdzie do dużych zmian. Zużycie gazu przekroczy zużycie węgla, ale liderem pozostanie ropa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W globalnym sektorze energetycznym trwają duże zmiany. Rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, trwa ekspansja odnawialnych źródeł energii, dochodzi do wstrząsów i spadków na rynku ropy, globalizuje się rynek gazu ziemnego. We wszystkich regionach świata rządy będą musiały podjąć decyzje polityczne, które określą kształt systemu energetycznego w przyszłości. Tak jest także w Polsce, która musi znaleźć źródło lub źródła energii, które stopniowo będą zastępować szkodzący ludziom i planecie węgiel.

Jak podaje IEA, zgodnie z obecną i planowaną polityką modelowaną w Scenariuszu Nowych Polityk, zapotrzebowanie na energię na świecie wzrośnie o ponad 25 proc. do 2040 r. Największym konsumentem energii będzie Azja, a w niej Chiny ze swoją dynamicznie rozwijającą się gospodarką, przemysłem i nowymi technologiami.

– Nasza analiza pokazuje, że ponad 70 proc. globalnych inwestycji energetycznych będzie finansowanych przez rządy, a zatem decyzje dotyczące wyboru źródeł energii są w rękach rządowych – powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

– Stworzenie właściwej polityki i właściwych zachęt będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wspólnych celów w zakresie zapewnienia dostaw energii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, poprawy jakości powietrza w centrach miast i rozszerzenia podstawowego dostępu do energii w Afryce i innych krajach – dodał dr Fatih Birol.

Analiza pokazuje, że zużycie ropy wrośnie w nadchodzących dziesięcioleciach ze względu na wzrost zapotrzebowania w sektorze petrochemii, transportu ciężarowego i lotniczego. Jednak osiągnięcie zaspokojenie tego zapotrzebowania będzie możliwe tylko po znaczącym zwiększenia poziomów wydobycia, co nie będzie łatwe.

Agencja prognozuje, że do 2040 r. udział węgla w światowym miksie energetycznym spadnie z 40 proc. do ok. 25 proc. Rosnąć będzie za to sektor odnawialnych źródeł energii, gdzie sytuacja będzie odwrotna: sektor OZE wzrośnie z 25 proc. do ponad 40 proc. do 2040 r.

Parlament Europejski chce 32% wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 2030 r.

Ekspansja OZE przynosi korzyści dla środowiska, ale także wyzwania, którym szybko muszą zająć się decydenci. Przy większej zmienności w zaopatrzeniu w surowce, systemy energetyczne będą musiały elastycznie dostosowywać się do sytuacji na rynku energii elektrycznej, aby dostawy energii były stabilne.

– Jeśli świat poważnie podchodzi do realizacji swoich celów klimatycznych, to należy systematycznie wspierać inwestycje w energetykę rozproszoną. Musimy też mądrzej korzystać z już istniejącego systemu energetycznego. Możemy stworzyć sobie pole manewru, stawiając na technologie wychwytywania i składowania CO2 i poprawiając efektywność energetyczną – powiedział dr Fatih Birol.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024