1 / 5

W czwartek 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To święto ustanowione przez ONZ ma przypominać o tym, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone. Z okazji Dnia Wody spółki wodociągowe i instytucje zajmujące się wodą przygotowały wiele atrakcji. Niektórzy świętowali już w weekend 17-18 marca, ale większość imprez odbędzie się w sobotę i niedzielę 24 i 25 marca.

W Poznaniu w czwartek 22 marca w ramach obchodów odbędzie się sesja naukowo-techniczna, na którą zaprasza dziekan wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Program konferencji dostępny jest tutaj.

W Warszawie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaprasza w sobotę 24 marca na rodzinny piknik z okazji Światowego Dnia Wody. Impreza odbędzie się w godzinach 11-17 na Płycie Desantu nad Wisłą. Wstęp wolny.

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku będzie Afryka i Arktyka. Już od godziny 11 w ogrzewanej hali namiotowej, która stanie nad Wisłą, będą organizowane konkursy i zabawy dla najmłodszych m.in. doświadczenia chemiczne, warsztaty kulinarne czy budowanie makiety warszawskich mostów z plastikowych słomek. Szczegóły tutaj.

We Wrocławiu 22 marca odbędzie się „Rodzinny dzień wody z MPWiK” w Kinie Nowe Horyzonty. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasach biletowych na terenie kina. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o wejściówki trzeba zatroszczyć się wcześniej.

Ponadto wrocławskie wodociągi przygotowały dla wszystkich kinomanów pokazy edukatorów z Hydropolis, które odbywać się będą przed projekcjami filmów. Najmłodsi spędzą czas ze znanymi z akcji edukacyjnych MPWiK strażnikami wody – Błękitką i Groblikiem oraz obejrzą premierowe pokazy filmów animowanych z cyklu „Zbój Wodopój atakuje!”. Więcej tutaj.

W Opolu imprezę szykuje spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Będzie można dowiedzieć się, skąd się bierze woda w kranie, poznać historię opolskich wodociągów i wieży ciśnień, zwiedzić oczyszczalnię ścieków i stację uzdatniania wody lub niedostępny zwykle jaz pod Odrą. Obchody potrwają od 11:00 do 20:00, m.in. w siedzibie spółki przy ul. Oleskiej 64. Więcej tutaj. 

W Katowicach obchody odbędą się na rynku 21 marca przed południem. Na uczestników czekać będą gry i zabawy ekologiczne. Jedną z atrakcji będzie możliwość napicia się wody z zabytkowego saturatora.

Dodatkowo Katowickie Wodociągi na swoim stoisku zaprezentują pracę laboratorium centralnego, które na co dzień bada wodę płynącą w kranach. Dla chętnych Klub Gaja przygotuje specjalnie stoisko, na którym będzie możliwe wykonanie nadruku na torbach bawełnianych na zakupy, nawiązującego do tematu wydarzenia – „Przyroda dla Wody”. Torbę będzie można zabrać na pamiątkę i spożytkować dla dobra środowiska. Więcej tutaj.

W Krakowie miejskie wodociągi świętowały 17 marca. Zaprosiły dzieci z rodzicami na rodzinne warsztaty w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany. Zaprezentowano „Bajkę o krakowskiej wodzie z kranu”, nad którą prace trwały od kilku miesięcy. Postaci głównych bohaterów zostały zaczerpnięte z przedstawienia edukacyjnego „Wędrówki Kropelki”.

W czasie zabawy rodzice zamienili się w przybrzeżną bujną roślinność, a dzieci w mieszkańców rzeki: żabki, pstrągi i bobry. Najwięcej emocji wśród uczestników warsztatów wzbudziło wykonanie własnego mini złoża filtracyjnego. Wysypanie warstwy pisku, żwirku i większych kamieni, a później przepuszczenie przez nie brudnej wody, okazało się dla dzieci bardzo interesującym doświadczeniem. W warsztatach zorganizowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa uczestniczyło 60 dzieci wraz z rodzicami. Więcej tutaj. 

W Kielcach obchody potrwają dwa dni. Wodociągi Kieleckie w środę 21 marca zapraszają na happening na deptaku, na mostku nad Silnicą. Stanie tam namiot z materiałami informacyjnymi o dobrej kieleckiej wodzie i o tym, jak o nią dbać, będą niespodzianki dla dzieci i inne atrakcje.

Dzień później Wodociągi Kieleckie przygotowują specjalny program związany z tematyką Światowego Dnia Wody dla młodych widzów Teatru Lalki i Aktora w Kielcach. Będą to prezentacje sztuki “A niech to Gęś kopnie”, eksperymenty i pogadanki na temat najcenniejszej cieczy na Ziemi. Teatr od kilku lat wspólnie z Wodociągami Kieleckimi przygotowuje z okazji tego święta wydarzenia edukacyjne dla młodych mieszkańców Kielc, uczące ich szacunku do wody. Więcej tutaj.

W Białymstoku – wycieczka po Małej Elektrowni Wodnej, obejrzenie z bliska zrzutu wody, awaryjne wyłączenie elektrowni i konkursy z nagrodami. Tak wyglądać będą obchody Światowego Dnia Wody na Zbiorniku Wodnym Siemianówka, zorganizowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – RZGW w Białymstoku. Więcej tutaj.

W Olsztynie w sobotę 24 marca 2018 r. Olsztyńskie Wodociągi zapraszają na dzień otwarty z okazji Światowego Dnia Wody. Atrakcją będzie możliwość zwiedzenia Stacji Uzdatniania Wody “Zachód”.

Zwiedzający dowiedzą się wszystkiego o drodze, jaką musi pokonać woda głębinowa zanim trafi do kranów w domach. Po zwiedzaniu – o godz. 11.00 – Wodociągi zaproszą najmłodszych mieszkańców do Olsztyńskiego Teatru Lalek przy ul. Głowackiego 17 na spektakl “Na Warmii… Dawno, dawno temu”. Jak co roku dla mieszkańców Olsztyna uruchomione będą specjalne linie autobusowe. Na wyświetlaczach autobusów znajdzie się napis “WODOCIĄGI”. Więcej tutaj.

W Gdańsku z okazji Światowego Dnia Wody odbędzie się „Buraczany Happening”. W czwartek 22 marca na ul. Karmelickie, w pobliżu kina Krewetka miasto będzie zachęcać do oszczędnego używania wody i promować zachowania ekologiczne. Będzie można dowiedzieć się jak zadbać o zdrowie i wodę w środowisku naturalnym, przetestować buraczany błyszczyk do ust i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Więcej tutaj.

W Dąbrowie Górniczej obchody Światowego Dnia Wody odbyły się 17 marca w Centrum Handlowym Pogoria. Wzięło w nich udział tysiące osób. Warsztaty tworzenia latawców i parasolek, koncerty, konkursy z nagrodami – m.in. takie atrakcje Dąbrowskie Wodociągi przygotowały dla mieszkańców. Dzieci mogły ozdobić buzie wodnymi „tatuażami” o przeróżnych wzorach oraz wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Uśmiech na twarzy wielu maluchów wywołała maskotka „Strażnik Czystej Wody”, z którą mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. (zdjęcia z imprezy prezentujemy w galerii)

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Bardzo dobrze, że tak się obchodzi ten dzień, bo ludze muszą być edukowani o wartości wody. U mnie w domu w ogóle nie kupuje się napojów z konserwantami tylko cisowiankę, a teraz jeszcze część dochodu ze sprzedaży trafia na konto Unicef, więc przy okazji tłumaczę dzieciom, że możemy pomagać ich rówieśnikom w Afryce, żeby też mieli dostęp do czystej wody

Skomentuj