Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Świdwino, Rąbino i Gostynin ze skażoną wodą

Świdwino, Rąbino i Gostynin ze skażoną wodą
R.G.
13.06.2024, o godz. 11:30
czas czytania: około 2 minut
0

Woda płynąca z kranów w dużej części Świdwina i gminy Rąbino (woj. zachodniopomorskie), nie nadaje się do spożycia. Badania miejscowego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wykazały, że woda nie spełnia norm mikrobiologicznych. Znajduje się w niej zbyt duża liczba bakterii z grupy coli. Podobna sytuacja panuje w Gostyninie (woj. mazowieckie), gdzie sanepid stwierdził obecność enterokoków i bakterii grupy coli w tamtejszym wodociągu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W Świdwinie zakaz spożywania wody i wykorzystywania jej do celów gospodarczych dotyczy rejonu ulic Wojska Polskiego (poza sklepem Biedronka, ZUS, Żabki, Banku PKO, sklepu NETTO, sklepu zoologicznego, sklepu Bronka,) placu Sybiraków, Kombatantów Polskich, Oś. Piłsudskiego, Parkowej, Reja, Broniewskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Fredry, Kochanowskiego, Norwida, Tuwima, Nowej, Nałkowskiej, Dąbrowskiej, Konopnickiej, Szymborskiej, Drawskiej, Oś. Chrobrego, Chrobrego, Cmentarnej, Podmiejskiej, Podgórnej, Połczyńskiej, Miłej, Nowomiejskiej, Armii Krajowej, Spacerowej, Cichej, Spokojnej, Pastelowej, Śliwkowej, Dobrej, Jarzębinowej, Zielonych Wzgórz i Żeromskiego. Obejmuje ponad 8 tysięcy odbiorców, czyli praktycznie połowę miasta.

W gminie Rąbino zanieczyszczona woda płynie w kranach w miejscowościach: Rąbino, Lipie, Paszęcin, Liskowo, Kołatka, Modrzewiec, Dąbrowa Białogardzka, Dąbrowa Białogardzka Kolonia, Nielep, Polakowo, Role, Kłodzino, Dołganów.

Tylko do spłukiwania toalet

– Przedsiębiorstwa wodociągowe podjęły działania związane z dezynfekcją ujęć i sieci wodociągowych – wyjaśnia Powiatowa Inspektor Sanitarna w Świdwinie Dorota Filip. – Kiedy uzyskamy ujemne wyniki badań, czyli gdy w badanych próbkach nie będzie bakterii coli, wtedy zakaz odwołamy.  

Do tego czasu konsumenci muszą korzystać z wody dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowe, bowiem ta obecnie płynąca w kranach, nadaje się tylko do spłukiwania toalet.

W Gostyninie woda tylko po przegotowaniu

Podobna sytuacja panuje w mazowieckim Gostyninie, gdzie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, po zapoznaniu się z otrzymanymi w dniu 12 czerwca 2024 r. wynikami badań prób wody pobranych w ramach kontroli urzędowej w dniu 10 czerwca 2024 r. poinformował o tym, że jakość wody pod względem mikrobiologicznym nie spełnia wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

Po stwierdzeniu obecności enterokoków i bakterii grupy coli, wodociąg publiczny w Gostyninie, ul. Ziejkowa został awaryjnie przełączony na zasilanie ze Stacji Uzdatniania Wody w Gostyninie, ul. Kolonia.

Pobór prób wody

Dziś, czyli 13 czerwca 2024 r., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Gostyninie Sp. z o.o. dokona poboru prób wody. Do czasu otrzymania wyników badań potwierdzających jej dobrą jakość zaleca się używanie wody do celów konsumpcyjnych tj. do picia, przygotowania posiłków, mycia i płukania warzyw i owoców, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także mycia zębów i kąpieli dzieci do lat 2 oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością, wyłącznie po przegotowaniu.

Woda bez przegotowania może być stosowana do prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024