Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Szczecińska sieć wodociągowa będzie produkowała prąd

Szczecińska sieć wodociągowa będzie produkowała prąd
mat
29.05.2019, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
2

Na magistrali wodociągowej w Szczecinie zamontowano turbiny wodne, dzięki którym produkowany będzie prąd elektryczny. Obecnie trwają próby techniczne instalacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Turbina prądotwórcza zainstalowana w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany” jest częścią projektu, którego realizację rozpoczęto jeszcze w 2017 r. Urządzenie umieszczone zostało w rurociągu dostarczającym wodę z ujęcia na jeziorze Miedwie. Różnica poziomów pomiędzy Miedwiem a zakładem na Pomorzanach wynosi przeszło 30 metrów, produkcja energii elektrycznej odbywa się więc z wykorzystaniem spadku grawitacyjnego wody w rurociągu. Na Pomorzanach zainstalowano turbinę wodną Francisa, o mocy do ok. 140 kW. Jej zdolność produkcyjna w ciągu roku może dochodzić do ok. 1000 MWh.

Jak poinformował rzecznik prasowy ZWIK Szczecin – instalacja jest obecnie na etapie prób technicznych. Przedsiębiorstwo przewiduje, że w połowie lipca może zacząć produkować prąd.

Szczecin wśród pionierów

Podobną instalację zamontowano dwa lata temu na rurociągu kanalizacji deszczowej w Portland. Zainstalowane tam turbiny rocznie produkują ok. 900 mWh, co oznacza energię dla około 100 amerykańskich domów. W obydwu przypadkach (w Szczecinie i w Portland) wykorzystano ten sam mechanizm działania – turbiny nie są zasilane wodą z rzeki ale tą, która płynie siecią wodociągowo-kanalizacyjną.

W Portland produkują energię w kanalizacji

Potencjał energii przepływu ścieków zauważyło również MPWiK w Krakowie. W ramach realizowanego od 2015 r. projektu badawczo-rozwojowego „Energetycznie pasywna oczyszczalnia ścieków” przedsiębiorstwo uruchomiło w oczyszczalni ścieków Płaszów turbinę wodną. Turbina uruchomiona w 2016 r. wykorzystuje potencjał odpływających z zakładu ścieków oczyszczonych dostarczając energię elektryczną do sieci wewnętrznej oczyszczalni.

OZE nie do dziś

Montaż turbin wodnych nie jest pierwszym projektem szczecińskiego zakładu wodociągowego wykorzystującego odnawialne źródła energii. Działania w tym zakresie podjęto już na etapie planowania budowy oczyszczalni Pomorzany a także modernizacji oczyszczalni Zdroje. Przewidziano, że w obu tych miejscach energia elektryczna pozyskiwana będzie z biogazu, który jest produktem fermentacji osadów w oczyszczalniach ścieków. W tym celu w oczyszczalni Pomorzany zbudowano trzy generatory o mocy 350 kW, a w oczyszczalni Zdroje jeden generator o mocy 200 kW. Ich uruchomienie nastąpiło w roku 2010. Dzięki takiemu rozwiązaniu połowę zapotrzebowania na energię elektryczną oczyszczalnie czerpią ze spalania biogazu.

W czerwcu 2015 uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 1,45 MW w Zakładzie Produkcji Wody „Miedwie”, a we wrześniu tego samego roku farmy słonecznej o mocy 0,5 MW na terenie pompowni w Żelewie. Produkowana tu energia elektryczna zaspokaja ok. 24 proc. zapotrzebowania ZPW „Miedwie” na energię.

Kolejna farma fotowoltaiczna powstała na terenie Zakładu Produkcji Wody „Pilchowo”. Energia produkowana w instalacji oddanej do użytku w 2018 r., przeznaczona jest w całości na potrzeby znajdującego się tu zakładu produkcji wody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


dfgd

Komentarz #17829 dodany 2019-05-29 10:54:08

super pomysł, niesamowice moce pradotwórcze, dlaczego nikt wczesniej na to nie wpadł?

Komentarz #40330 dodany 2020-02-04 22:13:14

dfgd napisał/a:

super pomysł, niesamowice moce pradotwórcze, dlaczego nikt wczesniej na to nie wpadł?

bo są tacy co mieli w szkole fizykę

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023