Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: system kaucyjny

Łącznie artykułów: 401.

29. Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. #WybieramŚrodowisko2.0

29. Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. #WybieramŚrodowisko2.0

05.11.2025
0

Już 2–3 grudnia 2025 roku w Hotelu Vienna House by Wyndham Andel’s w Łodzi odbędzie się 29. Kongres Ochrony Środowiska ENVICON – jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych gospodarce komunalnej, ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi. Tegoroczna edycja w szczególny sposób dedykowana jest samorządom, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu kierunków zmian w systemie gospodarki odpadami, energetyce lokalnej i adaptacji do nowych przepisów.

System kaucyjny a gospodarka odpadami. Dlaczego same kaucje nie wystarczą?

System kaucyjny a gospodarka odpadami. Dlaczego same kaucje nie wystarczą?

28.10.2025
0

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to jeden z najważniejszych kroków w kierunku poprawy selektywnej zbiórki odpadów. Dyskusja wokół tego rozwiązania coraz częściej przybiera jednak charakter uproszczony. W opinii publicznej pojawia się przekonanie, że kaucja stanie się swoistym panaceum na kwestie związane z gospodarką odpadami. Tymczasem nawet najbardziej efektywny system tego typu nie zlikwiduje całego wyzwania.

Linkowski (Netto): Z niecierpliwością czekamy na pierwszą kaucyjną butelkę

Linkowski (Netto): Z niecierpliwością czekamy na pierwszą kaucyjną butelkę

24.10.2025
0

Choć system kaucyjny wystartował 1 października, to butelek oznaczonych logotypem kaucji właściwie nie ma jeszcze na rynku. Kiedy zatem system kaucyjny zacznie działać w pełni? Jakub Linkowski z Netto przewiduje, że "rozpędzoną lokomotywę zobaczymy dopiero mniej więcej za rok". Na razie sieć duńskich sklepów wyprzedaje zapasy napojów nieobjętych kaucją i skupia się na ręcznej zbiórce.

Leszek Świętalski (ZGWRP) o kaucji: w mojej gminie nikt nie wie, gdzie będzie punkt zbiórki

Leszek Świętalski (ZGWRP) o kaucji: w mojej gminie nikt nie wie, gdzie będzie punkt zbiórki

21.10.2025
0

Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej ma spore wątpliwości, czy jesteśmy przygotowani na system kaucyjny. – Zadałem pytanie w mojej gminie, gdzie znajduje się obowiązkowy przecież punkt zbiórki butelek i puszek. Nie powiedziano mi – mówił ekspert. Zauważył też, że kaucja może uszczuplić gminne budżety, dlatego czeka na przyjęcie rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Izdebska (ZMP): ROP będzie ratunkiem dla samorządów

Izdebska (ZMP): ROP będzie ratunkiem dla samorządów

15.10.2025
0

Instalacje komunalne stracą nawet 50% przychodów ze sprzedaży surowców po pełnym wejściu w życie systemu kaucyjnego. Małgorzata Izdebska z ZMP ocenia, że w związku z tym najpierw wzrosną ceny zagospodarowania odpadów, a potem opłaty dla mieszkańców. Wyjściem z tej sytuacji ma być rozszerzona odpowiedzialność producenta.

Olga Goitowska patrzy na ROP z dużą nadzieją [WIDEO]

Olga Goitowska patrzy na ROP z dużą nadzieją [WIDEO]

14.10.2025
0

Widzę dużą nadzieję na finansowy udział przemysłu w systemie gospodarki odpadami w Polsce – tak Olga Goitowska z Unii Metropolii Polskich komentuje projekt ustawy UC100 wprowadzającej rozszerzoną odpowiedzialność producenta w Polsce. Przestrzega też przed finansowymi konsekwencjami, jakie dla samorządów przyniesie zainaugurowany właśnie system kaucyjny.

Karol Wójcik (IBK): projekt ROP trzeba jeszcze poprawić [WIDEO]

Karol Wójcik (IBK): projekt ROP trzeba jeszcze poprawić [WIDEO]

13.10.2025
0

Karol Wójcik z Izby Branży Komunalnej z radością przyjął fakt publikacji projektu ustawy UC100 wprowadzającej ROP. Branża czeka na to rozwiązanie od lat, bo rozszerzona odpowiedzialność producenta może stać się ogromnym impulsem do jej rozwoju. Jednak ekspert podkreśla też, że "z brawami dla UC100 należy się wstrzymać".

Wiele małych sklepów nie przystąpi do systemu kaucyjnego ze względu na koszty i brak miejsca

Wiele małych sklepów nie przystąpi do systemu kaucyjnego ze względu na koszty i brak miejsca

11.10.2025
0

Według szacunków Returmatic nawet 30–40 tys. małych sklepów, aptek, zakładów pracy i innych punktów w Polsce mogłoby przystąpić do systemu kaucyjnego, ale tego nie zrobi ze względu na brak miejsca na instalację stacjonarnych automatów RVM do zbierania opakowań objętych kaucją lub koszty z tym związane. Czy rozwiązaniem dla nich mogą być mobilne butelkomaty i centra rozliczeniowe, które sprawdziły się już na innych rynkach europejskich?

Co zmieni się w sklepach sprzedających napoje ze znakiem kaucji?

Co zmieni się w sklepach sprzedających napoje ze znakiem kaucji?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przedstawiło po raz kolejny szczegóły dotyczące systemu kaucyjnego, który ma zrewolucjonizować zbiórkę pustych opakowań po napojach. Nowe regulacje wprowadzają konkretne obowiązki dla jednostek handlowych, ale też ważne ułatwienia dla konsumentów. Kto będzie musiał przyjmować opakowania? Jak odzyskać kaucję i co stanie się ze zwróconymi butelkami i puszkami?

Sejm znów żyje kaucją i ROP. Podsumowujemy obrady komisji

Sejm znów żyje kaucją i ROP. Podsumowujemy obrady komisji

08.10.2025
0

– Na razie polska gospodarka jest cyrkularna tylko w 10%. Nie udaje nam się zawrócić aż 90% surowców, co pokazuje skalę problemu – alarmowała dziś w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Jej zdaniem nie uda nam się zatrzymać kryzysu odpadowego bez ROP i systemu kaucyjnego.

"Szkło Must Go On" Ogólnopolski Dzień Segregacji Szkła!

05.10.2025
0

5 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Segregacji Szkła, ustanowiony z inicjatywy kampanii edukacyjnej "Szkło Must Go On" prowadzonej przez REKOPOL Organizację Odzysku Opakowań S.A. To stosunkowo nowe święto w kalendarzu ekologicznym, mające jednak ogromne znaczenie dla poprawy efektywności polskiego systemu gospodarki odpadami.

Butelki z kaucją na razie poza zasięgiem

Butelki z kaucją na razie poza zasięgiem

Mimo że system kaucyjny wystartował w środę, na półkach na razie trudno znaleźć napoje w opakowaniach ze znakiem kaucji; w odwiedzonych przez PAP sklepach m.in. w Łodzi i Kielcach takich butelek na razie nie było. W placówkach w Lublinie nie działały z kolei butelkomaty.

Od teorii do praktyki w czasie 2. dnia Forum Recyklingu

Od teorii do praktyki w czasie 2. dnia Forum Recyklingu

02.10.2025
0

Dziś na Forum Recyklingu przeszliśmy od teorii do praktyki. Zaproszeni przez Abrys eksperci podjęli tematy recyklingu opakowań w Polsce, biorecyklingu i recyklingu szkła. Wszystkie te frakcje są kluczem do spełnienia unijnych ekologicznych oczekiwań.

Anita Sowińska o systemie kaucyjnym, ROP i przyszłości gospodarki odpadami [ROZMOWA]

Anita Sowińska o systemie kaucyjnym, ROP i przyszłości gospodarki odpadami [ROZMOWA]

02.10.2025
0

System kaucyjny i rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) to dwa filary rewolucji odpadowej, którą wdraża Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W wywiadzie z Piotrem Talagą, wiceminister Anita Sowińska podkreśla, że zmiany mają nie tylko odciążyć samorządy i mieszkańców, ale też wymusić ekoprojektowanie opakowań oraz zamknąć obieg surowców. Ambicje są wysokie – 90% zbiórki PET i puszek oraz wdrożenie sprawiedliwego ROP.

Ustronianka i Kaufland pod lupą. Butelka 3,001 l a system kaucyjny

Ustronianka i Kaufland pod lupą. Butelka 3,001 l a system kaucyjny

02.10.2025
0

1 października 2025 roku w Polsce wszedł w życie system kaucyjny, który obejmuje plastikowe butelki do 3 litrów, aluminiowe puszki do 1 l oraz szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 l. Celem wprowadzenia systemu jest ochrona środowiska i zwiększenie poziomu recyklingu – doświadczenia z innych krajów pokazują, że nawet 90 proc. opakowań może wracać do obiegu.

Anita Sowińska na Forum Recyklingu: system kaucyjny zacznie funkcjonować w pełni za kilka miesięcy

Anita Sowińska na Forum Recyklingu: system kaucyjny zacznie funkcjonować w pełni za kilka miesięcy

01.10.2025
0

- System kaucyjny, który wystartował 1 października, zacznie funkcjonować w pełni dopiero za kilka miesięcy, być może za pół roku lub dłużej – oceniła w środę wiceminister klimatu Anita Sowińska podczas Forum Recyklingu zorganizowanego przez redakcję miesięcznika "Energia i Recykling" w Warszawie (1-2 października 2025 r.). Wiceszefowa resortu podkreśliła, że kluczową zaletą nowego systemu jest możliwość zwrotu opakowań bez konieczności okazywania paragonu, co ma zatrzymać obecny niekorzystny proceder w handlu.

Sklepy zbierające opakowania w systemie kaucyjnym będą oznakowane

Sklepy zbierające opakowania w systemie kaucyjnym będą oznakowane

30.09.2025
0

Sklepy prowadzące zbiórkę butelek i puszek będą oznaczone; odpowiednia informacja o zbiórce powinna znaleźć się w widocznym miejscu, np. w witrynie sklepu. Ponadto część operatorów przekazała PAP, że przygotowała lub przygotowuje mapy, na których zaznaczone będą sklepy przyjmujące opakowania.

css.php
Copyright © 2026