POLECO 2024: korzyści środowiskowe i biznesowe
W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. Transformacja niskoemisyjna i system kaucyjny – okazały się przewodnimi tematami imprezy.
Łącznie artykułów: 401.
W Poznaniu trwają Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO. Transformacja niskoemisyjna i system kaucyjny – okazały się przewodnimi tematami imprezy.
Krzysztof Kawczyński, Przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej, przedstawił najważniejsze wnioski płynące z dyskusji ekspertów i przedstawicieli różnych sektorów gospodarki, związanych zarówno z produkcją, jak i zbiórką oraz recyklingiem opakowań.
System kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie; myślimy o przesunięciu terminu jego wprowadzenia o pół roku - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig Kloska.
Trzeci panel dyskusyjny w ramach drugiego dnia Forum Recyklingu nosił tytuł: Metale żelazne i nieżelazne. Podczas panelu dyskutowano o założeniach systemu kaucyjnego i przewidywanej sytuacji, która zaistnieć może po jego wprowadzeniu. Sporo miejsca poświęcono też odzyskowi metali w odniesieniu do systemu segregacji odpadów, a także tematyce dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
W Poznaniu rozpoczęło Forum Recyklingu. W jego trakcie o perspektywach i kierunku przemysłu recyklingowego rozmawiają przedsiębiorcy i właściciele firm, dyrektorzy, menedżerowie, konsultanci, eksperci, pracownicy administracji publicznej i organizacji pozarządowych.
Blisko 60 ekspertów weźmie udział Forum Recyklingu w dniach 14-15 października w Poznaniu! Będą oni dyskutować na tematy związane m.in. z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta, systemem kaucyjnym, gospodarką obiegu zamkniętego, racjonalną gospodarką żywnościową, czy też recyklingiem ZSEE. Zachęcamy do śledzenia relacji z tego wyjątkowego wydarzenia, które w dniach 14-15 października będą pojawiały się na PortaluKomunalnym.pl
W dniach 14 i 15 października w Poznaniu odbędzie się długo oczekiwane Forum Recyklingu, które zgromadzi ekspertów, przedstawicieli przemysłu oraz organizacji działających w sektorze recyklingu i ochrony środowiska. Jednym z uczestników wydarzenia będzie Sławomir Pacek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Recykling, który serdecznie zaprasza do udziału w tym ważnym spotkaniu branżowym.
Dr Jędrzej Bujny, zapraszając na tegoroczne Forum Recyklingu, rzuca nowe światło na tematykę związaną z selektywnym zbieraniem odpadów komunalnych. Już 15 października, w godzinach 12:10-13:00, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w panelu, który obiecuje nie tylko standardowe dyskusje o systemie kaucyjnym, ale również zaskakujące rozważania dotyczące żółtego worka.
W dniach 14-15 października odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone recyklingowi — Forum Recyklingu 2024. Wśród zaplanowanych sesji szczególną uwagę przyciąga panel „Metale żelazne i nieżelazne”, który odbędzie się 15 października w godzinach 12:10-13:00. Moderatorem tego panelu będzie Jacek Wodzisławski, Prezes Zarządu Fundacji RECAL, która promuje odzysk i recykling opakowań aluminiowych.
Już blisko 60 ekspertów weźmie udział w zbliżającym się wielkimi krokami Forum Recyklingu! Będą oni dyskutować na tematy związane m.in. z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta, systemem kaucyjnym, gospodarką obiegu zamkniętego, racjonalną gospodarką żywnościową, czy też recyklingiem ZSEE.
Recyklomat, który automatycznie zwraca środki na konto, zaprezentował w czwartek w Poznaniu Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Przy wrzucaniu do niego butelki lub puszki wystarczy podać trzy słowa lub numer swojego telefonu.
Debata pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?” odbyła się 24 września w Warszawie. Głos zabrali przedstawiciele świata nauki, branży gospodarki odpadami, polityki, biznesu oraz organizacji pozarządowych. Podstawą do dyskusji był najnowszy raport Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-Unia, w którym zbadano, jak wyglądają wakacyjne lokalizacje po lecie pod względem zaśmiecenia.
Rozszerzona odpowiedzialność producenta - czy mieszkańcy przestaną płacić za zanieczyszczających środowisko? Pod takim tytułem odbyła się wczorajsza debata z udziałem ekspertki Unii Metropolii Polskich, przedstawicieli PIGO, KIGO, Izby Branży Komunalnej oraz posłanki na Sejm RP.
Wprowadzenie od stycznia przyszłego roku systemu kaucyjnego stworzy w Polsce rynek dla urządzeń niezbędnych do jego obsługi, w tym recyklomatów i urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem niezbędnym do śledzenia drogi opakowania w trójkącie producent – sprzedawcy – klienci.
Tajne przez poufne, czyli jak Minister Klimatu i Środowiska przedstawiła strategię gospodarki odpadami. Spotkanie przedstawicieli różnych branż i środowisk w MKiŚ pozostawiło więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących ROP, systemu kaucyjnego i przepływu finansów w gospodarce odpadami. Gorący komentarz uczestników spotkania
Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec objęcia opakowań szklanych zwrotnych planowanym systemem kaucyjnym. Uwzględnienie w nim tego rodzaju opakowań jest pozornie proekologiczne i nie przyniesie rzeczywistych korzyści środowiskowych, ponieważ istniejące systemy obrotu i selektywnej zbiórki funkcjonują efektywnie.
Samorządy, eksperci branżowi i parlamentarzyści wzywają do wprowadzenia sprawiedliwego i efektywnego systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP), który wesprze system gospodarowania odpadami w procesie osiągania poziomu recyclingu i zmniejszy obciążenia finansowe mieszkańców. Podczas konferencji podkreślono, że tylko zintegrowany model oparty na współpracy z gminami może zapewnić osiągnięcie celów środowiskowych i skutecznie zarządzać odpadami w Polsce z korzyścią dla mieszkańców.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce obniżyć stawkę opłaty produktowej dla opakowań szklanych wielokrotnego użytku, by uwzględnić ich większą masę - do kwoty 0,01 zł za rok 2025 r. - wynika z projektu noweli rozporządzenia w sprawie opłat produktowych dla opakowań.
Minister Klimatu i Środowiska wydał zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego dla czwartego operatora - firmy Eko-Operator - poinformowało ministerstwo klimatu.
Biorąc pod uwagę obecny etap prac nad projektem ustawy doprecyzowującej funkcjonowanie systemu kaucyjnego oraz obowiązek notyfikowania go Komisji Europejskiej, wejście w życie projektowanych zmian przed 31 XII 2024 r. nie wydaje się możliwe - ocenia Rządowe Centrum Legislacji.
Branża przetwórców tworzyw sztucznych przechodzi obecnie intensywną transformację, napędzaną przez rosnącą świadomość ekologiczną, regulacje prawne i zmieniające się preferencje konsumentów. Firmy muszą mierzyć się z wyzwaniami, takimi jak fluktuacje cen surowców, konkurencja ze strony materiałów alternatywnych i zakłócenia w łańcuchach dostaw. Jednocześnie rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, innowacje technologiczne i nowe zastosowania tworzyw sztucznych stwarzają liczne możliwości dla przedsiębiorstw gotowych dostosować się do nowych realiów i inwestować w zrównoważone rozwiązania.
Od 3 do 5 września w Zakopanem trwa 28. Konferencja Kompleksowa Gospodarka Odpadami. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia eksperci i praktycy zmierzyli się między innymi tematem systemu kaucyjnego i jego wpływu na gospodarkę odpadami w Polsce. Dyskusja na ten temat podzieliła panelistów. Spór dotyczył między innymi sposobu alokacji środków trafiających do systemu oraz odpowiedniego zarządzania nimi. Spór dotyczył także skutków wprowadzenia systemu kaucyjnego, zanim wdrożona zostanie rozszerzona odpowiedzialność producenta.
Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała negatywnie projekt nowelizacji ustawy, której celem jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
Trwa seria, na razie nieformalnych, konsultacji nowej ustawy RPO. Ministerstwo Klimatu i Środowiska tymczasem zapowiada przedstawienie założeń ustawy na wrzesień. Wtedy: zacznie się proces legislacyjny, ruszą konsultacje formalne.
Najnowszy projekt ustawy ws. sytemu kaucyjnego wymaga dalszych zmian - uważa Anna Sapota reprezentująca firmę z branży recyklingu. Jej zdaniem należy zmienić m.in. przepisy dotyczące poziomów zbiórki. Dodała, że w nowym prawie powinna się pojawić tzw. organizacja parasolowa.