Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: zsee

Łącznie artykułów: 92.

Kubicki (Elektrorecykling): stworzyliśmy branżę, która nie istniała

Kubicki (Elektrorecykling): stworzyliśmy branżę, która nie istniała

15.06.2026
0

"20 lat temu zaczynaliśmy od młotków i śrubokrętów. Później dzięki polskiemu sprytowi udało nam się stworzyć branżę, która wcześniej nie istniała" – tak o początkach sektora recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mówi Bartosz Kubicki, prezes firmy Elektrorecykling, z którym spotkaliśmy się w czasie 20. Konferencji "Recykling ZSEE" wydawnictwa Abrys. Jego zdaniem w dzisiejszych realiach geopolitycznych ta branża staje się kluczowa dla gospodarki.

Europa na chińskim kablu. Ile płacimy za technologiczny komfort?

Europa na chińskim kablu. Ile płacimy za technologiczny komfort?

02.06.2026
0

Smartfon w kieszeni, laptop na biurku, samochód elektryczny pod domem. Współcześni Europejczycy żyją w symbiozie z elektroniką, która stała się nie tyle luksusem, co elementem codzienności. Rzadko jednak zastanawiamy się, z czego zbudowane są fundamenty cyfrowego świata, a przecież za ekranami kryją się rzadkie surowce. W tej grze jednym z głównych rozdających karty są Chiny.

Pakuła (Asekol): Myślmy o recyklingu sprzętu, a nie tylko wygodzie [WIDEO]

Pakuła (Asekol): Myślmy o recyklingu sprzętu, a nie tylko wygodzie [WIDEO]

26.05.2026
0

Jak zorganizować nowoczesną fabrykę, która rozmontowuje na części nowoczesną lodówkę, telewizor CRT i... pralkę "Frania"? Przed takim wyzwaniem stoją zakłady przetwarzające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który choć jest coraz wygodniejszy w obsłudze, nadal bywa trudny do zrecyklingowania. Podczas 20. Konferencji Recykling ZSEE opowiedziała nam o tym Izabela Pakuła z Asekol PL.

Mniej cukru w cukrze, czyli ile jest dziś warta zużyta lodówka?

Mniej cukru w cukrze, czyli ile jest dziś warta zużyta lodówka?

25.05.2026
0

Dzisiejsze lodówki, choć nadal spełniają tę samą funkcję co dawniej, mają coraz mniej wspólnego ze sprzętem, z którego korzystaliśmy jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. Zmieniły się nie tylko metody chłodzenia, ale też to, z jakich materiałów są skonstruowane – w telegraficznym skrócie można stwierdzić, że tworzywa sztuczne zastępują w nich metale. Jak to wpływa na rynek przetwarzania zużytego sprzętu?

Makieła (Wastes Service Group): potrzebujemy systemu kaucyjnego dla wszystkich baterii

Makieła (Wastes Service Group): potrzebujemy systemu kaucyjnego dla wszystkich baterii

20.05.2026
0

Dzisiejsze baterie zawierają coraz mniej surowców krytycznych, a nadal stanowią duże zagrożenie dla planety i ich użytkowników. Jak zadbać o to, by trafiały do zakładów recyklingowych, a nie do środowiska lub składowania? Robert Makieła z Wastes Service Group przekonuje, że mógłby w tym pomóc... system kaucyjny, znany chociażby z sektora akumulatorów samochodowych.

Wyzwania i dokonania. Eksperci komentują 20 lat recyklingu ZSEE

Wyzwania i dokonania. Eksperci komentują 20 lat recyklingu ZSEE

12.05.2026
0

Jak przez 20 lat zmienił się sprzęt elektryczny? Czy rynek jego recyklingu działa tak, jak powinien? Co powinno się zmienić w systemie ZSEE? To najważniejsze pytania, na jakie odpowiadali uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego podczas 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Podsumowujemy dwie dekady rynku ZSEE. Ruszyła Konferencja w Warszawie

Podsumowujemy dwie dekady rynku ZSEE. Ruszyła Konferencja w Warszawie

12.05.2026
0

Choć branża zużytego sprzętu jako pierwsza w Polsce wypracowała system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a na rynku działają dojrzałe podmioty, to wciąż pewne jest w niej tylko jedno: zmiana. Jak eksperci radzą sobie z ewoluującymi urządzeniami i gąszczem przepisów? Sprawdziliśmy to podczas 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Recykling zużytego sprzętu to surowcowe bezpieczeństwo

Recykling zużytego sprzętu to surowcowe bezpieczeństwo

24.04.2026
0

W dzisiejszych czasach dostęp do surowców przestaje być oczywistością. Europa – w tym Polska – coraz częściej musi zatem szukać ich stabilnych źródeł w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), który nie bez powodu nazywany jest dziś „miejską kopalnią”.

Zagraniczni recyklerzy baterii nie zaczekają na Polskę

Zagraniczni recyklerzy baterii nie zaczekają na Polskę

16.04.2026
0

Choć w dzisiejszym świecie baterie zdają się nas otaczać, na rynku ich recyklingu trwa konkurencja o dostęp do bateryjnych odpadów. Jednocześnie krajowym recyklerom trudno jest nawiązać rywalizację z zagranicznymi konkurentami przez wyśrubowane polskie przepisy administracyjne. To spore zagrożenie w obliczu szybko zmieniającej się technologii i rosnących kosztów stałych.

ZPGOZiR rozpoczyna budowę wspólnej reprezentacji branży wokół realnego przetwarzania

ZPGOZiR rozpoczyna budowę wspólnej reprezentacji branży wokół realnego przetwarzania

26.03.2026
0

Dziesięć podmiotów powołało Związek Pracodawców Gospodarki Obiegu Zamkniętego i Recyklingu (ZPGOZiR) i rozpoczęło proces jego rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowa organizacja powstała jako odpowiedź na rosnącą złożoność regulacyjną, rozproszenie głosu branży oraz potrzebę trwałego, opartego na wiedzy dialogu o przyszłości systemu gospodarki obiegu zamkniętego i recyklingu w Polsce.

Jak utrzymać się na rynku ZSEE? Rozmowa z Robertem Wawrzonkiem [WIDEO]

Jak utrzymać się na rynku ZSEE? Rozmowa z Robertem Wawrzonkiem [WIDEO]

19.01.2026
0

Technologia nie śpi, a sprzęty, których używamy, zmieniają się coraz szybciej. Jednocześnie konsumenci wciąż chcą więcej i taniej, przez co zużytego sprzętu jest coraz więcej, a często też coraz gorszej jakości. Jak utrzymać się na tak wymagającym rynku, budując firmę obciążoną ogromną listą obowiązków, których dotrzymania wymagają od niej przepisy prawa? Odpowiada dr Robert Wawrzonek z ELECTRO – SYSTEM Organizacji Odzysku SEiE S.A.

Elektroodpady po 20 latach – czas na drugą reformę systemu 

Elektroodpady po 20 latach – czas na drugą reformę systemu 

18.12.2025
0

Elektroodpady powinny stać się strategicznym zasobem polskiej gospodarki, a nowe regulacje na poziomie UE i Polski mają ten cel wzmocnić. To najważniejszy wniosek z konferencji parlamentarnej „Elektroodpady – od zanieczyszczenia po surowiec. 20 lat ustawodawstwa”, podsumowującej dwie dekady działania polskiego systemu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) i diagnozującej potrzeby jego dalszych zmian.

Grające mydło i znicze z żarówką. Jak poradzić sobie z ZSEE?

Grające mydło i znicze z żarówką. Jak poradzić sobie z ZSEE?

08.12.2025
0

„Hitem” odpadowej części Internetu są tej jesieni LED-owe znicze. W czasie Kongresu Ochrony Środowiska „Envicon” widzieliśmy też na przykład grający dozownik do mydła. Dziś zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest wszędobylski. Jak sobie z nim poradzić? Tym tematem zajęli się eksperci w czasie panelu poświęconego ZSEE.

ENVICON 2025 wystartował. To kluczowe forum dla przyszłości polskiej gospodarki komunalnej

ENVICON 2025 wystartował. To kluczowe forum dla przyszłości polskiej gospodarki komunalnej

02.12.2025
0

Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczął się 29. Kongres Ochrony Środowiska ENVICON – strategiczne forum, które w dniach 2-3 grudnia 2025 r. w hotelu VIENNA HOUSE BY WYNDHAM Andel's w Łodzi gromadzi liderów polskiej gospodarki komunalnej. Jako największe i najbardziej rozpoznawalne wydarzenie w branży, tegoroczna edycja ma kluczowe znaczenie, stanowiąc platformę dialogu między samorządami, administracją i biznesem w celu podsumowania roku intensywnych zmian oraz wyznaczenia priorytetów na 2026 rok.

ENVICON 2025. Rozpoczynamy obrady największego kongresu ochrony środowiska w Polsce

ENVICON 2025. Rozpoczynamy obrady największego kongresu ochrony środowiska w Polsce

02.12.2025
0

Łódź staje się dziś centrum polskiej ochrony środowiska – właśnie rozpoczyna się 29. edycja Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. To największe i najbardziej rozpoznawalne wydarzenie branżowe w Polsce, które gromadzi polityków, przedstawicieli samorządów, ekspertów i firmy działające w sektorze gospodarki odpadami, recyklingu i ochrony środowiska.

Kubicki (Elektrorecykling): dostałem decyzję środowiskową po czterech latach oczekiwania [WIDEO]

Kubicki (Elektrorecykling): dostałem decyzję środowiskową po czterech latach oczekiwania [WIDEO]

10.10.2025
0

– Ja samego siebie nazywam miejskim górnikiem – mówi Bartosz Kubicki z Elektrorecykling S.A., który zajmuje się recyklingiem zużytego sprzętu. Choć to zajęcie ważne, to również z wielu powodów niełatwe. Kubicki w długiej i wielowątkowej rozmowie z Kamilem Paczkiem pochwalił się, że w dniu rozmowy dostał decyzję środowiskową... po 4 latach oczekiwania.

Polski system elektroodpadów w punkcie zwrotnym. Luka rośnie, a Bruksela szykuje kary

Polski system elektroodpadów w punkcie zwrotnym. Luka rośnie, a Bruksela szykuje kary

W najnowszym raporcie „20 lat systemu ZSEE w Polsce: diagnoza, wyzwania i rekomendacje” organizacja odzysku ElektroEko i międzynarodowy WEEE Forum alarmują: mimo pozornej skuteczności w zbiórce, polski system gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) stoi w obliczu strukturalnego kryzysu. Rosnąca luka w danych, niejasne zasady egzekwowania prawa i konflikty interesów oddalają nas od celów unijnych, grożąc wysokimi karami finansowymi.

Forum Recyklingu 2025

Forum Recyklingu 2025

Branża recyklingu stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami – od rosnącej ilości odpadów elektronicznych, przez zmieniające się regulacje dotyczące opakowań, aż po konieczność wdrożenia nowoczesnych technologii. Zbliżające się Forum Recyklingu ponownie zgromadzi liderów sektora, ekspertów i przedstawicieli administracji publicznej, aby wspólnie omówić kierunki rozwoju i najlepsze praktyki.

Elektronika kopalnią surowców – 19. Konferencja „Recykling ZSEE”

Elektronika kopalnią surowców – 19. Konferencja „Recykling ZSEE”

Jak odzyskiwać metale ziem rzadkich i inne cenne surowce ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Jaki wpływ na rynek będzie miało tzw. rozporządzenie bateryjne? Czy branża ZSEE stawia na ekoprojektowanie? Te i inne pytania zadaliśmy w czasie 19. Konferencji „Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego” organizowanej przez Abrys.

Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin

Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin

Polska jest nadal największym producentem sprzętu AGD w UE, ale traci na znaczeniu pod wpływem silnej konkurencji z krajów trzecich, przede wszystkim Chin. Ostatnie dwa lata były trudne dla branży, wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, ale – jak podkreślają jej przedstawiciele – widać światełko w tunelu. Producenci AGD liczą na pozytywny wpływ deregulacji, również w obszarze środowiskowym.

css.php
Copyright © 2026