Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

W trosce o dzikie zwierzęta w miastach

W trosce o dzikie zwierzęta w miastach
jw
21.09.2021, o godz. 10:29
czas czytania: około 3 minut
0

W Bielsku-Białej, Katowicach i Sosnowcu powstaną przyjazne miejsca dla dzikich zwierząt żyjących w miastach. Akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin oraz warsztaty budowy budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ssaków i owadów organizuje Klub Gaja.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ogrody przyjazne dzikim zwierzętom powstaną w ramach 19. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja, która w tym roku odbędzie się pod hasłem – Dla przyrody. To dobra okazja by poprzez konkretne przykłady mówić o tym, w jaki sposób można pomagać dzikim zwierzętom w mieście. Każdy z nas w swoim ogrodzie czy na balkonie może posadzić odpowiednie rośliny, by zapewnić zwierzętom schronienie i pożywienie. Może także zamontować dla nich budki lęgowe, które zastępują naturalne miejsca gniazdowania i pomagają im przeżyć w zmienionym przez człowieka środowisku.

Jadłospis zapylaczy, ptaków i wiewiórek

Z myślą o dzikich zapylaczach, czyli pszczół samotnic, trzmieli, motyli i bzygów najlepiej sadzić rośliny zapewniające im pokarm od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wczesną wiosną kwitną np. śnieżyczki przebiśniegi, krokusy, miodunki, potem drzewa owocowe i krzewy, od wiosny do późnej jesieni można wybierać wśród bylin i kwiatów jednorocznych, które można posadzić w ogrodach, na balkonach czy na parapecie. Im więcej kształtów, rozmiarów i barw mają kwiaty, tym lepiej dla owadów. Sadzenie kwitnących roślin w dużych plamach pozwala krótkowzrocznym owadom łatwiej je zauważyć. Rośliny o otwartych, pojedynczych kwiatach ułatwiają im dostęp do nektaru i pyłku. Warto pamiętać o pozostawianiu dzikich zakątków w ogrodach. Motyle uwielbiają pokrzywę, a przysmakiem rusałki pawika są opadłe z drzew jabłka, gruszki czy śliwki. Ich sok to zastrzyk energii potrzebnej do przetrwania zimy.

Dla ptaków możemy posadzić takie rośliny, które zapewnią im pokarm, jak np. jarząb pospolity, dereń jadalny, berberys, trzmielina pospolita, ligustr. Ptaki lubią także nasiona np. ostów, bylicy, szczeci czy pokrzywy. Nie kośmy i nie wyrywajmy dziko rosnących roślin. Ważne, by nasadzenia zapewniały ptakom nie tylko pożywienie, ale także schronienie przed atakiem drapieżników. Posadźmy dla nich cierniste drzewa i krzewy jak np. głóg, śliwę tarninę oraz pnącza, jak np. róże. Dla wiewiórek i innych małych saków można posadzić orzechy włoskie, leszczyny, dęby, buki, modrzewie czy świerki. Dbajmy o drzewa, w szczególności o stare okazy, bo w ich koronach i dziuplach może żyć wiele gatunków zwierząt jak ptaki, owady, wiewiórki i nietoperze.

Otoczyć opieką

– Coraz częściej słyszymy o prawach czy dobrostanie zwierząt i zwykle myślimy, że dotyczą one naszych pupili, psów i kotów. Jednak wokół nas w miastach i na wsiach żyje cała niezliczona ilość zwierząt, które potrzebują schronienia i pożywienia. Rozwój przemysłu i zanik naturalnych przestrzeni odebrał wielu gatunkom możliwości przetrwania i rozmnażania. Dlatego też, to my – ludzie, musimy o nie zadbać. Dziękuję naszemu partnerowi i wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tych przedsięwzięć – komentuje Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Małgorzata Sochańska, dyrektorka Przedszkola nr 15 w Bielsku-Białej, mówi – W związku z zaproponowanym przez Klub Gaja przedsięwzięciem edukacyjnym obejmującym sadzenie drzew i krzewów dla wiewiórek, ptaków i owadów pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za zaproszenie i zorganizowanie tego wydarzenia na terenie naszej placówki. Takie akcje naszym zdaniem zwiększają świadomość ekologiczną dzieci, kształtują prawidłowe postawy proekologiczne korzystnie wpływające poprzez dzieci również na dorosłych. Dzięki temu w mieście powstaje więcej zielonych miejsc z których skorzystamy nie tylko my, ale także zwierzęta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023