Jak informuje warszawski stołeczny magistrat, w tegorocznej akcji udostępniania wody na potrzeby oczyszczania ulic i torowisk uczestniczyło 10 warszawskich pływalni.
Od czerwca do września bieżącego roku, ZOM pobrał stamtąd łącznie 2,5 mln litrów wody. Wodą tą zatankowano zbiorniki w 270 pojazdach służb oczyszczania, które w okresie letnim na mokro oczyszczały stołeczne jezdnie i torowiska.
Szukają proekologicznych rozwiązań
– Zmiany klimatu, których konsekwencje obserwujemy na co dzień, objawiają się także niedoborami wody – wyjaśnia Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie. – Przeciwstawiając się postępującym skutkom globalnego ocieplenia, szukamy proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich, stosowanym przez nas już trzeci rok, jest ponowne wykorzystywanie wody z miejskich basenów. W tym czasie odzyskaliśmy już 9 milionów litrów wody. Wodą tą można racjonalnie gospodarować na każdym poziomie, nie tylko domowym, a każda inicjatywa przyczyniająca się do łagodzenia obecnej trudnej sytuacji hydrologicznej ma duże znaczenie – zaznacza Robert Szymański.
Bez zakłóceń pracy pływalni
Dodajmy, ze pobór wody z warszawskich pływalni zorganizowano w taki sposób, żeby nie zakłócać funkcjonowania tych ośrodków sportowych. Do przeprowadzenia akcji wykorzystywano wakacyjne przerwy techniczne, podczas których baseny są opróżniane.
Woda zamiast do kanalizacji trafiała więc do zamiatarek i zmywarek, a następnie była używana do porządków na ulicach w mieście.
– Akcja przeprowadzana była też w momencie, gdy mija już czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do dezynfekcji w basenach, dzięki czemu woda jest neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni – podkreśla Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych ZOM.
10 pływalni i OSP
Podczas tegorocznej akcji Zarząd Oczyszczania Miasta współpracował z 10 pływalniami, czyli: OSiR Wawer, DOSiR Praga-Północ, OSiR Praga-Południe, SCS Aktywna Warszawa Polonia, CRS Bielany, CSR Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, OSiR Praga-Południe Wodnik, OSiR Targówek, OSiR Żoliborz, Park Wodny Moczydło i Ośrodek Inflancka.
Natomiast sprzęt do przepompowywania zapewniała i obsługiwała Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej. Tego rodzaju proekologiczna współpraca z miejskimi ośrodkami sportu trwa od 2020 r.
1300 km ulic w Warszawie
Warszawski ZOM odpowiada za sprzątanie 1300 km ulic oraz torowisk tramwajowych. Od wiosny do jesieni każda z nich jest czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Pozostałymi ulicami zajmują się m.in. urzędy dzielnic, zarządcy osiedli oraz GDDKiA.
Komentarze (0)