Reklama

envicon 2023 ad1a

Warszawa. Wycinka ponad 3 tys. drzew bez nasadzeń zastępczych

Warszawa. Wycinka ponad 3 tys. drzew bez nasadzeń zastępczych
29.03.2022, o godz. 13:01
czas czytania: około 2 minut
0

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie zgodziło się z decyzją władz Woli, która nie wyraziła zgody na wycinkę 3200 drzew w sąsiedztwie Odolan. Wniosek do SKO złożyły PKP PLK.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Od dwóch lat trwa zatarg pomiędzy kolejarzami a władzami Woli. Pierwsi w związku z przebudową m.in Dworca Zachodniego chcą wyciąć na terenie Odolan 3200 drzew i hektar krzaków. Władze dzielnicy zabiegały, by planujące wycinki na terenach kolejowych spółki kolejowe musiały w zamian za usuniętą zieleń, nasadzić nowe drzewa i krzewy i w ten sposób uzupełnić drzewostan miejski.

Zieleń na wagę złota? Okazuje się, że nie dla wszystkich

“Zieleń w mieście jest na wagę złota, rozumiemy potrzeby inwestycyjne kolei, dlatego zależało nam, na zobowiązaniu inwestora do nasadzenia drzew w zamian za te, które będzie musiał wyciąć” – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Sprawa jest tym istotniejsza, że plany spółek kolejowych dotyczą kilku tysięcy drzew. “Zależało nam na dosadzeniu drzew w okolicy i ograniczeniu planowanej wycinki do minimum. Oczywiście w taki sposób, żeby nie zakłócić rozbudowy Dworca Zachodniego” – dodał Strzałkowski.

O wycinkę wnioskowały Polskie Koleje Państwowe PLK, które uzasadniały ją ty, że część drzew i krzewów rośnie niezgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z października 2019 roku. Pozostałe kolidują z planowaną przebudową Dworca Zachodniego, a konkretnie z placem magazynowym przeznaczonym do tej inwestycji. Zakład Linii Kolejowych w Warszawie nie planował nasadzeń zastępczych. Twierdził, że brakuje odpowiednich terenów do takiej rekompensaty ubytków zieleni.

Dzielnica wydała negatywną odpowiedź na wniosek PKP PLK i zwróciła uwagę na niedokładną inwentaryzację drzew i brak nasadzeń. Od tej decyzji odwołał się inwestor. W ubiegłym tygodniu jego opinię podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie zgadza się z decyzją władz dzielnicy

“Zdaniem SKO przepis, który wskazuje, że w odległości 6 metrów od torów nie powinno być drzew, pozwala na zrealizowanie planów spółki, bez konieczności realizacji nasadzeń zastępczych” – oburza się burmistrz Woli.

Przeciwni wycince są też dzielnicowi radni, którzy w październiku 2020 r. przegłosowali uchwałę, wzywającą kolej do modyfikacji swoich wniosków i przeprowadzenie nasadzeń zastępczych. “Wycinka tak dużej ilości drzew będzie wielką szkodą dla środowiska i mieszkańców” – podsumowała przewodnicząca Rady Dzielnicy Ewa Statkiewicz.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023