1 / 5

153 ławki, 45 kosze na śmieci, 23 stojaki na rowery i 9 kilometrów płotów – tyle miejskich mebli stanęło w zeszłym roku na terenach będących pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie.

Nowe ławki pojawiły się przede wszystkim w miejscach wskazanych i zgłaszanych przez mieszkańców. Najwięcej postawionych zostało na Pradze Południe – 48, w tym 15 w parku Skaryszewskim, na Ursynowie – 37 i na Mokotowie – 24.

Ławek przybyło także dzięki mieszkańcom zgłaszającym swoje potrzeby przez budżet partycypacyjny, w minionym roku zrealizowany został wolski projekt “Małe ławki do odpoczynku wzdłuż ulicy Deotymy oraz Ulica Gandhi – nowa aleja Ursynowa”.

W 2016 r. ZOM kupił także kolejne kosze na śmieci, których na terenach zarządzanych przez jednostkę jest ponad 6,6 tys. Na Trakcie Królewskim, ul. Świętokrzyskiej, na Polu Mokotowskim i w parku Skaryszewskim stanęło 45 nowych śmietników.

Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie wymienił również nawierzchnię w miejscach do street workoutu: w parku Praskim, Skaryszewskim, Fosa i Stoki Cytadeli oraz na Polu Mokotowskim. Przy okazji wymiany nawierzchni zamontowane też zostały stojaki rowerowe. Łącznie w parkach dostawiono 23 stojaki na rowery.

Dewastowanie trawników przez nieprawidłowo parkujących kierowców to niestety wciąż aktualny w stolicy proceder. Dlatego każdego roku zlecane jest ustawianie płotków chroniących trawniki przed rozjeżdżaniem, w zeszłym roku było to 9 km wygrodzeń.

ZOM zadbał także o konserwację infrastruktury. W 2016 r. prace objęły ponad 1800 ławek, z czego 1600 zostało odmalowanych, a 150 wyremontowanych. 500 koszy zostało gruntownie wyczyszczonych z pseudo-graffiti i pokrytych zabezpieczającą powłoką. Żeliwne kosze stojące przy Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie były regularnie myte przez skazanych z Zakładu Karnego Białołęka, pracujących na rzecz czystości w mieście bezpłatnie.

Pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta znajduje się około 3 tys. ławek i 6,6 tys. koszy na śmieci. To częściowe statystki dotyczące wyposażenia Warszawy w meble miejskie, ponieważ elementy małej architektury rozstawione są także na terenach zarządzanych przez urzędy dzielnic oraz inne jednostki.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj